Talgulised taastavad kalade kudemispaiku 04. august 2010

Täna algavad Alam-Pedja looduskaitsealal ELFi talgud, kus taastatakse Emajõe vanajõgedel kudealasid. Talgugrupp on rahvusvaheline – lisaks eestlastele on osalejaid ka Suurbritanniast.
Pressiteade
Eestimaa Looduse Fond
4. august 2010


Talgulised taastavad Alam-Pedjal kalade kudemispaiku

Täna algavad Alam-Pedja looduskaitsealal Eestimaa Looduse Fondi (ELF) korraldatud talgud, kus taastatakse Emajõe vanajõgedel kudealasid. Vanajõgede luhad on väga olulised alad nii igale eestlasele hästi tuntud kalaliikide kui ka üleeuroopalise tähtsusega kaitsealuste liikide jaoks.

Kalateadlane Meelis Tambets Eesti Loodushoiu Keskusest selgitab: „Paljud Emajõe vanajõgede luhad on viimastel aastakümnetel võssa kasvanud ning kaladele vajalikud kudemispaigad seetõttu vähenenud. Kevaditi suurvee ajal koevad siin paljud kalaliigid, näiteks haug, särg, säinas, linask, ahven, aga ka kaitsealune liik vingerjas. Üliolulised on vanajõgede luhad kudemiseks nii Peipsis kui Võrtsjärves elavatele latikatele. Kaladele väärtuslike kudealade taastamisest võidavad nii kalad kui kalamehed.“

ELFi ja Eesti Loodushoiu Keskuse koostöös toimuvatel talgutel aitavad vabatahtlikud talgulised kolme päeva jooksul maha võtta luhale pealetunginud võsa. Talgugrupp on rahvusvaheline – lisaks eestlastele on osalejaid ka Suurbritanniast. ELFi talgute projektijuht Tarmo Tüür: „Alam-Pedja looduskaitseala oma ürgse looduse, soode, jõgede ja metsadega on väärikas visiitkaart. Rahvusvahelisi talgugruppe oleme siin võõrustanud juba aastaid ning nii lähemalt kui kaugemalt tulijad on võlutud. Üks inglasest talguline isegi sedavõrd, et on sel aastal Eestis talgutel juba kuuendat korda.“

Alam-Pedja looduskaitsealal toimuvad ELFi korraldusel sel suvel kahed talgud. Kahe nädala pärast 17. – 25. augustini toimuvatele talgutele on huvilistel veel võimalik end registreerida.

Vanajõgede luhtade hooldamise tööd on osa Eesti Loodushoiu Keskuse poolt elluviidavast Euroopa Liidu LIFE+ programmi ja KIKi toetatavast projektist HAPPYFISH, mille käigus eemaldatakse Emajõe vanajõgede otstest setteid, taastatakse ja hooldatakse kudealasid ning taasasustatakse tõugjat.

Lähem info:

Tarmo Tüür
ELFi talgute projektijuht
SA Eestimaa Looduse Fond
+372 53411020
tarmo@elfond.ee
http://www.talgud.ee

Mart Thalfeldt
MTÜ Eesti Loodushoiu Keskus
Projektijuht
+372 5062369
mart.thalfeldt@loodushoid.ee
http://www.loodushoid.ee



Värsket

  • Lõppenud talgupäev õnnestus väga hästi 05. mai 2012

    Enamik talguid üle Eestimaa on edukalt lõppenud. Teeme Ära talgupäev tõi täna kodudest välja rohkem inimesi kui mullu – vähemalt 30 382 eestimaalast. Kohati tuuline ja üksikute vihmasabinatega päev sujus tõrgeteta ning väga tegusalt. Talgupäeva meeskond tänab kõiki, kes tulid ühiselt välja ning panid õla alla, et kodukoha ja kogukonna heaks midagi olulist ära teha. Tänase päeva jooksul laekunud talgutagasisidet saab vaadata aadressilt www.teemeara.ee/otse.
    Loe edasi

  • Algab ELFi talgute kõre aasta 25. aprill 2012

    Et juhtida tähelepanu Eesti ühe ohustatuma kahepaikse kaitsele ning suurendada inimeste teadmisi looduskaitsest, on Eestimaa Looduse Fond (ELF) sellel aastal võtnud oma talguhooaja fookusesse kõre. Laupäevaöisel avaüritusel Pärnumaal saab sõna peoperemees ise, kui 12 inimest saavad koguneda teema-aasta esimesele üritusele - kõre kuulamise retkele. Loe edasi