Koiva-Mustjõe niidud Vana-Liivimaal kahel pool Koiva jõge, tänasel Eesti ja Läti piiril, on omataolistest ühed paremini säilinud omataolised. Suurte põliste tammedega pikitud karja- ja heinamaad on säilinud alles jäänud kujul, millisena nägid välja paljud Eestis inimkäte ja looduse koosjõul püsinud rohumaad maailmasõdade eelsetel ajaegadel, enne suuri maaparandustöid nägid välja paljud inimkäte ja looduse koosjõul püsinud rohumaad üle Eesti. Mosaiikse maastiku püsiminse eeldab, et heinateol ühendatakse üheks eelduseks on inim- ja hobujõudude koondamine heinateol ja nii on see seatud ka Koiva-Mustjõe talgutel – heinategu ja talgu käib kondijõul!

Koiva-Mustjõe maastikud kuuluvad meie pärandkoosluste hulka ning kätkevad lisaks silmailule loomulikult elurikkust. Siin on teadaolevalt ainuke koht Eestis, kus kohtab eremiitpõrnikat. Ka linnusõpradele on piirkond huvipakkuv – siinmail võib tiirutamas näha must-toonekurge ning kuulata vahepeal vaibuma kippunud rukkirääkude rääksumist. 

Inimesele ja teistele liikidele harjumuspärase elukeskkonna säilitamiseks tuleb seega jätkata majandamist aastatuhandeid väldanud viisil. Nii on otsustatud teha Koiva ääres ära suur hulk tööd inim- ja hobujõul. Talgulistel on võimalus käed külge panna klassikalisel heinateol, kus looreha järel käies saab heina tuulata ning hiljem õõtsuval koormal kokkukorjatu ka küüni sõidutada. 

Heinategu sõltub ilmast ja siinsed talgud on omapärased selle poolest, et hommikupool jääb ringivaatamiseks ning lõuna- ja õhtupoolne aeg heinateoks. 

Selleks, et päeva esimene pool raisku ei läheks, käime Allan Selini juhendamisel ringi ja vaatame, mis toimub liblikate maailmas. 

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.  

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Liblikatalgud Koiva-Mustjõel

Liblika aasta

  • Ööbimine: Kämpingus
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Hommikusöögi valmistame ise. 
  • Kaasa võtta: Magamiskott, sööginõud, tööks sobivad riided ja kinnised jalanõud, soojad vahetusriided, saunatarbed, ujumisriided, päiksekaitsekreem ning soovitavalt sääsetõrjevahend. Soovi korral telk.
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 30 eurot (hinnad sisaldavad käibemaksu).
  • Hinna sees: Toitlustamine, transport kohapeal, saun ja loodusretk.
  • Registreerumine lõpeb: Grupi täitumisel või hiljemalt kaks päeva enne talguid.
  • Kogunemine: Esmaspäeva, 14. juuli pärastlõunal Valgas või Taheval. Esimesed soovijad saavad Tartust kohale ELFi väikebussiga (üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht).
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Koiva pärandkultuurist Eesti Looduses