Nagu Eesti vanasõnagi ütleb – terves kehas terve vaim! Mõnusa talgutööga võime just parasjagu oma hingele ja kehale sobivat toitu pakkuda ning pärast väärt tööst rõõmu ja meelerahu tunda. Sel talgul liituvad meiega ka rahvusvahelised vabatahtlikud.

Juba mitmendat aastat järjest kogunevad tublid talgulised Silma looduskaitsealal Tahu rannaniidule, et anda oma hindamatu panus. Silma looduskaitseala on omapärase loodusliku kooslusega ala, kus kaitstakse peamiselt Haapsalu lahe ja Noarootsi poolsaare jäänukjärvi, roostikke ja rannaniite. Hea õnnega võib seal kuni 200 erinevat lindu kokku lugeda, kuna need alad on paljudele sulelistele elutähtsaks peatuspaigaks pikkadel reisidel, mõnusaks koduks, kuhu pesa teha ning sulgida.

Tahu rannaniidul elutseb pisike lind niidurüdi, kes vajab ellujäämiseks inimeste kaitsvat kätt. Rüdi on lind, kes tuleb Eestisse aprillis ja lahkub juba juuli lõpuks. Tänapäeval pesitseb niidurüdisid Läänemere ümbruses veel ainult 500 paari, neist umbes140 Eestis. Niidurüdi armastab lagedaid rannaniite ja on väga truu oma pesapaigale, tulles alati sama kohta tagasi. Seda teeb ta ka siis, kui pesapaik on kinni kasvamas, mis seab linnu altiks röövloomade ja -lindude kallaletungile.

Rannaniite on Eestis juba sadu aastaid kasutatud karja- ja heinamaadena, mis on soodustanud kurvitsaliste nagu niidurüdi pesitsemist. Karjatamise vähenedes kasvavad rannaniidud paraku kinni.
Siin ongi vaja meie nobedate näppudega talguliste abi, et aidata võidelda nõu ja jõuga niitudel kurikavalalt leviva võsaga.

Töö seisneb kadakate ja mändide mahavõtmises, okste kokkutassimises ja ära põletamises.

Kui talgutööd on tehtud, vaatame ka ümberkaudses looduses ringi ja naudime Saunja ja Haapsalu lahel mõnusat atmosfääri. Linnuvaatluse osas peaks vähemalt meri- või kalakotka küll iga talguline oma ihusilmaga ära nägema, kuna need tiivulised on Silma looduskeskuse ümber sagedased külalised.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!


Niidurüdi talgud Tahu
rannaniidul
  • Talgutööd: kadakate ja mändide mahavõtmine, okste kokkutassimine ja ära põletamine
  • Ööbimine: Silma õpikoja voodites
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise.
  • Kaasa võtta: Magamiskott, saunalina, ujumisriided, tööks sobilikud riided, kummikud, isiklikud ravimid
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 EUR. Loe lähemalt siit.
  • Hinna sees: Toitlustus, ööbimine.
  • Registreerumine lõpeb: Teisipäeval, 14. juuni õhtul või grupi täitumisel.
  • Kogunemine: Kolmapäeval, 15. augusti õhtul Silma õpikojas. Kiirematel on võimalik Tartust küüti saada ELFi minibussiga. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Vaata lisaks rüdi aasta lehte.