Hiiumaa kagunurga arhipelaag on tõeline pärl saaregurmaanidele: siinsetest arvukatest ja eriilmelistest laidudest on suurim Saarnaki – mitmekesise looduse ja pika asustuslooga maakild, kus madalamurused rannaniidud vahelduvad kadakaste loopealsete ja tihedate metsatukkadega. Väikesaarele omaselt leidub siin rikkalikult käpalisi ehk orhideesid. Arvukatest ja kauniõielistest õitsejatest, kes on ennast ehtinud peamiselt lilla, roosa ja valge värvitooniga, võib välja tuua näiteks hariliku käoraamatu, roheka käokeele, hariliku muguljuure ja soo-neiuvaiba.

Talgulisi ootab Saarnakil üks kitsas saaretipp, kus käpalistel on iseäranis magus kasvuala. Pealetungivad männid ja kadastik on käpalisi troonilt tõukamas, kuna võtavad orhideedelt vajaliku valguskülluse. Nõndaks asumegi üheskoos taastama saaretipu kunagist lagedat ilmet. Talguliste tööks on mahavõetud mändide ja kadakate vedamine hunnikutesse, mis lähevad sobiva ilma korral põletamisele. Lustakas talgulaager on sisse seatud Saarnak-Antoni talu õuele, kus saab imetleda vanu hooneid: aita, paargut, tuuleveskit ja muid põlise taluarhitektuuri musternäidiseid.

Hurmava saare kõige oivalisemaks paigaks on aga kahtlemata Pärnamäe ränk. Imekaunis hiiesalu hirmjämedate ja iidvanade pärnapuudega, kus õhtuti puuvõrade vahelt sillerdavad päikesekiired õhu muinasjutuliselt sädelema panevad ja paiga pühadust kinnitavad. Pärnapuude õitsemisaeg on parim hetk Saarnaki väisamiseks: siis kandub pärnaõite hõrk aroom suisa merel seilavate paatideni ning kohalikud kimalased pakatavad Pärnamäe varakambri aarete vahel sumisedes jumalikust rõõmust.  

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Saarnaki orhideetalgud
 • Talgutööd: Võsaraie käpaliste kasvualalt; okste kokkuvedu ja põletamine.
 • Ööbimine: Telgis või Saarnak-Antoni hoonetes.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Söögi valmistame ise toimkondades.
 • Kaasa võtta: Magamiskott ja -matt, tööks sobilikud riided, ujumisriided, soovi korral telk.
 • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 25 või 45 eurot. Uuri lähemalt siit.
 • Hinna sees: Transport saarele Salinõmme sadamast, toit.
 • Registreerumine lõpeb: Teisipäeva, 6. augusti õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Kolmapäeva, 7. augusti pärastlõunal Salinõmme või Heltermaa sadamas. Kiirematel on võimalik saada Tartust ELFi minibussiga küüti. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 10
 • Vaata lisaks: Vaata videot 2017. aasta talgutest või loe Saarehullu päevaraamatut.