Tahaksid talgutel looduse heaks käed külge lüüa, kuid kiire elutempo kõrvalt pole mitmepäevasteks talguteks aega? Meil on sinu jaoks suurepärane lahendus. Õhtul pärast päevatööd saab minna mõneks tunniks appi Anne looduskaitsealale Tartus, kus kaitsealuste taimede kaitseks eemaldatakse alla tasapisi vallutama hakkavat võõrliiki kanada kuldvitsa.

Anne on tilluke kaitseala Annelinna ja Ihaste linnaosade vahel, mis on osa Emajõe endisest laiaulatuslikust lammisoost. Siinne maanteede vaheline oaas, esmapilgul igav heinamaa väikese metsatukaga, peidab endas nii mõnegi huvitava liigi. Näiteks leidub siin palju III kaitsekategooria taime värvi-paskheina, mis on levinud peamiselt Lääne-Eestis: Anne populatsioon on selle liigi ainus leiukoht Kesk- ja Ida-Eestis. Tähelepanelik liikuja võib üles leida ka mõned harilikud kikkapuud ning mets-pirnipuu.

Anne looduskaitseala peamisteks väärtusteks on niiskuslembesed kõrgrohustud, mida ohustavad teedeehitusega kaasnenud kraavide rajamine ja kuivendamine. Viimasel ajal on aga alale tungimas invasiivne võõrtaimeliik kanada kuldvits, mis moodustab kõrgeid ja lausalisi puhmaid, olles seetõttu ohuks kohalikele taimekooslustele.

Tänavused talgud Anne looduskaitsealal saavad olema katsetalgud: me proovime talgulistega järgi, kuidas mõjutab kuldvitsataimi keeva veega pritsimine. See umbrohutõrjes laialdaselt kasutatav meetod on selektiivne ehk võimaldab veejoa suunata konkreetse taime pihta, sealjuures lähedal kasvavaid kaitsealuseid taimi kahjustamata. Saab olema põnev ja teistmoodi õhtu!

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Talguid juhib vabatahtlik talgujuht Piia Tomingas. Vaata ka õhtuseid Anne talguid 2. juulil ning 6. juulil. ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kanada kuldvitsa tõrje Anne looduskaitsealal
 • Talgutööd: Kanada kuldvitsa tõrje: keeva veega töötlemine.
 • Ööbimine: -
 • Toitlustus: -
 • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided ja jalanõud, soovi korral näksimist.
 • Osavõtutasu: Tasuta.
 • Hinna sees: -
 • Registreerumine lõpeb: Teisipäeva, 30. juuni õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Talgujuht täpsustab registreerunutele aja ja koha ca nädal enne talgut.  Soovi korral saab ELFi talgubussiga ELFi kontori juurest küüti (Staadioni 67).
 • Grupi suurus: 10
 • Vaata lisaks:
  Loe artiklit kanada kuldvitsa tõrjetalgutest Raadil 2018. aastal, kus prooviti niitmise mõju.