Endisaegsest laiaulatuslikust Emajõe lammisoost on siin-seal järgi jäänud mõned lapikesed, nagu näiteks Anne looduskaitseala Tartu linna piirides. Siinseid niiskuslembeseid kõrgrohustuid ja neil kasvavaid kaitsealuseid taimeliike ohustavad kraavitamine ja kuivendamine, kuid viimasel ajal on hakanud alale tungima ka üks invansiivne võõrtaimeliik: nimelt kanada kuldvits.

Mainitud taim moodustab kõrgeid ja lausalisi puhmaid, olles seetõttu ohuks kohalikele taimekooslustele. Ja kaitsmisväärset taimestikku leidub Annes küllaldaselt: näiteks on siin ainus Kesk- ja Ida-Eesti värvi-paskheina leiukoht. Looduskaitseala piiresse jäävad aga ka mõned harilikud kikkapuud ning mets-pirnipuu. Seetõttu asume talguliste abiga kanada kuldvitsa tõrjuma.

Tänavused talgud Anne looduskaitsealal saavad olema katsetalgud: me proovime talgulistega järgi, kuidas mõjutab kuldvitsataimi keeva veega pritsimine. See umbrohutõrjes laialdaselt kasutatav meetod on selektiivne ehk võimaldab veejoa suunata konkreetse taime pihta, sealjuures lähedal kasvavaid kaitsealuseid taimi kahjustamata. Ühtlasi on need talgud oivaline võimalus loodushuvilisele, kuid kiire elutempoga inimesele loodusele appi tulekuks: talgud toimuvad õhtusel ajal, Tartu linna piires ning kestavad vaid mõne tunni. Haara sõber, kolleeg või pereliige kaasa ja asume üheskoos toimetama.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Talguid juhib vabatahtlik talgujuht Piia Tomingas. Vaata ka õhtuseid Anne talguid 1. juulil ning päevaseid 6. juulil. ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kanada kuldvitsa tõrje Anne looduskaitsealal II
 • Talgutööd: Kanada kuldvitsa tõrje: keeva veega töötlemine.
 • Ööbimine: -
 • Toitlustus: -
 • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided ja jalanõud, soovi korral näksimist.
 • Osavõtutasu: Tasuta.
 • Hinna sees: -
 • Registreerumine lõpeb: Kolmapäeva, 1. juuli õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Talgujuht täpsustab registreerunutele aja ja koha ca nädal enne talgut. Soovi korral saab ELFi talgubussiga ELFi kontori juurest küüti (Staadioni 67).
 • Grupi suurus: 10
 • Vaata lisaks: Loe artiklit kanada kuldvitsa tõrjetalgutest Raadil 2018. aastal, kus prooviti niitmise mõju.