Kohati tühermaa-ilmeline Raadi looduskaitseala peidab endas palju köitvat ja esmapilgul varjujäävat. Esimesena torkavad silma muldvallid, mis on mälestus Nõukogude armeest, kes kasutas ala Raadi militaarlennivälja teenindusalana. Vallidevahelistel lagedamatel aladel võib aga kohata mitmeid käpalisi ja teisi kaitsealuseid taimi. Ja kirsiks tordil – milline põnev talgutöö – võõrtaimeliikide tõrje keeva veega pritsides.

Raadi looduskaitseala on loodud sooviku- ja pärisaruniitude ning neil kasvavate haruldaste taimeliikide kaitseks. Kuna piirkond on jäänud pärast sovjetiaja lõppu kasutuseta, on ala võsastumas. Lisaks aga on alale tungimas ka invasiivsed võõrtaimeliigid: kanada kuldvits ja hulgalehine lupiin. Neist esimene on kõrge kasvu ja kiire levikuga taim, mis moodustab laiuvaid puhmaid, haarates seetõttu enda alla lausaliseid alasid. Kõige tõhusamini aitaks kuldvitsa tõrjuda puhmaste väljakaevamine, kuid Raadi pinnase tõttu on see talgulistele ränkraske ja sobimatu töö.

Seetõttu proovisid talgulised kahe aasta eest taimi kiinide ja vikatitega enne seemnete valmimist ära niita, kuid kasutegur oli peaaegu nullilähedane, sest äralõigatud taimed kasvatavad kiirelt uusi võsusid. Trimmeriga niitmine ei ole aga soovitatav, kuna nii võivad saada kahjustatud ka kaitsealused taimed. Nõndaks otsustasime tänavu proovida tõrjeviisi, mis on selektiivne ja tõenäoliselt ka tõhusam kui niitmine: nimelt üritame taimi pritsida keeva veega. 

Raadi talgutele tulek annab suurepärase võimaluse tutvuda salapärase Raadi piirkonnaga ning uudistada viimaseid jäänuseid Hiinalinna varemalt ulatuslikust aiamaarägastikust.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Talguid juhivad vabatahtlikud talgujuhid Katrin Lambing ja Eneli Siirman. Vaata ka Raadi talguid 4. juulil. ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Kanada kuldvitsa tõrje Raadil II
  • Talgutööd: Kanada kuldvitsa tõrje: keeva veega töötlemine.
  • Ööbimine: -
  • Toitlustus: Lõunasöök.
  • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided ja jalanõud.
  • Osavõtutasu: Tasuta.
  • Hinna sees: Lõunasöök.
  • Registreerumine lõpeb: Laupäeva, 4. juuli õhtul või grupi täitumisel.
  • Kogunemine: Talgujuht täpsustab registreerunutele aja ja koha ca nädal enne talgut.
  • Grupi suurus: 10
  • Vaata lisaks: Loe artiklit kanada kuldvitsa tõrjetalgutest Raadil 2018. aastal, kus prooviti niitmise mõju.