Iga talguline, kes on käinud sootalgutel võib öelda, et turbapätsidest paisude ehitamise puhul on tegemist füüsiliselt kõige nõudlikuma, kuid samas ka kõige lahedama talgutööga. Tööriistu kaasas kandes läbi rabamaastiku tööplatsile sammumine, rabas kaevamine ja veest raskete turbapätside tõstmine võivad küll võhmale võtta, kuid hanereas seistes käest-kätte pätside ulatamine ning üheskoos paisu peal hüppamine selle tihendamiseks arendavad suurepäraselt inimeste koostööoskusi ning loovad tugeva tiimitunde.

Eelpool toodud kirjelduse alusel saite loodetavasti ülevaate, mida sootalgud endast kujutavad. Tegemist on kuivendatud soode veerežiimi taastamisega, ehitades selleks kuivenduskraavidele ette paisusid. Nii takistame vee väljavoolu rabast, kasutades selleks kõige loodussõbralikumat kohalikku materjali – turvast. Aga miks on seda tarvis teha? Sood on tähtsad ökosüsteemid, mis puhastavad ja talletavad magevett, leevendavad ümbritsevas maastikus põuda ja üleujutusi ning seovad süsinikku, aidates seeläbi pehmendada inimtekkelisi kliimamuutusi.

Niisiis haara sõber või sõbrad kaasa ja tulge hulgakesi soid taastama. Oluline on meeles pidada, et talgud ei koosne ainult tööst: vabadel hetkedel tutvutakse kohalike looduskaunite paikadega, nauditakse sauna ning veedetakse üheskoos lõbusalt aega. Tegemist on suurepärase võimalusega saada uusi põnevaid tuttavaid. Talgutööd tehakse Laukasoos.

Vaata lisaks soode teema-aasta lehte, kus on samm-sammult näidatud turbapaisu ehitamise etapid.

Talguid rahastab projekt Soode kaitse ja taastamine LIFE Mires Estonia (projekt nr: LIFE14 NAT/EE/000126).

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Sootalgud Lääne-Virumaal IV

Soode aasta

 • Talgutööd: Turbapätside kaevamine labidatega ning nende ladumine paisuks.
 • Ööbimine: Hääde Mõtete Majas madratsitel.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame toimkondades.
 • Kaasa võtta:
  Tööks sobilikud riided, kummikud, vahetusriided, magamiskott, saunatarbed.
 • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 EUR. Loe lähemalt siit.
 • Hinna sees: Toit, majutus, saun.
 • Registreerumine lõpeb: Neljapäeva, 13. augusti õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Reede, 14. augusti pärastlõunal Viitnas. Kiirematel on võimalik Tartust küüti saada ELFi minibussiga. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks: Osooni saadet sootalgutest.