Matsalu rahvuspark on tuttav ja tuntud ning sugugi mitte ainult linnuhuviliste seas. Siinsed avarad ranna- ja luhaniidud, põlised puisniidud ja tuule käes voogavad roostikumassiivid pakuvad tõelist silmailu ja vaheldusrikkust. Matsalu on oluliseks läbirände paigaks ning asendamatuks pesitsusalaks paljudele linnuliikidele. Üks märkimisväärne kaitsealune lind, kes Matsalus pesitseb ning kelle arvukus Eestis on langemas, on tutkas. Märkimisväärne seetõttu, et isaslinnud ajavad pesitsusajal pea ümber kohevile edeva sulgkrae, millega üritatakse emastele jätta endast muljet kui piirkonna parimast peigmehekandidaadist.

Pesitsusajal hakkavad isatutkad turniirilaadsel mängurituaalil omavahel kemplema, mistõttu on tutkast rahvasuus kutsutud ka riiukukeks ja tapakikkaks. Koheva hundsulestikuga ei ehi aga ennast sugugi kõik isaslinnud. Mõned isatutkad on niinimetatud satelliitisased, kes pääsevad mängu, kui nad käituvad kuulekalt domineerivate isaslindude suhtes. Ja mis veelgi põnevam: 1% isaslindudest meenutab sulestiku ja käitumise poolest hoopiski emaseid. See on nende kaval strateegia – pääseda niiöelda “naiseks riietatult” salaja alfaisastest mööda, et tutkadaamidega isekeskis “plaani pidada”. Tutkas eelistab pesitsemisel avamaastikke – lammi- ja rannaniitude niiskeid heinamaid – viimaste kvaliteet on aga majandamise languse tõttu kehvemaks muutunud. Talgutel läheme ühe veekogu kaldalt võsa eemaldama, luues seeläbi tutkale paremaid pesitsustingimusi.

Talgutöö kõrvalt jääb küllaldaselt aega ka Matsalu kaunite paikade väisamiseks ja suveilma nautimiseks.

Tutkapildi autor on Arjan Haverkamp (originaalpostitus Flickr lehel 22.05.2009; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9141547).

Talguid juhib vabatahtlik talgujuht Piia Tomingas. Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta. Osavõtutasu maksmine on selle talgu puhul vabatahtlik: kui soovid, võid ELFi toetada 15 euroga, aga see on oma vabal valikul.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Tutkatalgud Matsalus
 • Talgutööd:
  Võsa eemaldamine tutka elupaigast, okste kokkuvedu hunnikutesse. Tööplats on vesine ja märg.
 • Ööbimine: Tuudi kooli põrandal.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame toimkondades.
 • Kaasa võtta:
  Tööks sobilikud riided, kummikud, vahetusriided, magamiskott ja -madrats, saunatarbed.
 • Osavõtutasu: Tasuta. Kui soovid, siis võid ELF'i toetada 15 euroga.
 • Hinna sees: Toit, majutus, saun.
 • Registreerumine lõpeb: Neljapäeva, 6. augusti õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Reede, 7. augusti õhtul Lihulas. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks: Vaata lühifilmi tutkastest ja loe trükist Matsalu rahvuspargist.