TALGULISTE KATEGOORIAS

Aasta Talguhundi tiitli pälvisid Maie Matiek (osales sel aastal talgutel 15 korda) ja Aleksander Tukk (10x). Maie ja Sass on väga paljudele talgulistele tuttavad näod. Kes küll poleks märganud Maie tragidust ja heasüdamlikkust või Sassi vahvat soolembust. Need kaks talguhunti on meie asendamatu raudvara ning loodame, et neil jätkub jaksu talgute jaoks veel paljudeks aastateks.


Tubli talgulise tiitli pälvisid Marje Kaaremaa (7x talgutel), Ülo Veldre (6x), Kaja Ainsalu (5x) ja Merja Roostalu (5x). Marjet alias Siili tunnevad kaastalgulised peamiselt tema muheda huumorimeele poolest: talguõhtute ühised koosistumised on tänu Siilile alati tavapärasest värvikamad. Ülo ja Merja võluvad meid oma suurepäraste talgu- ja loodusfotodega. Nende jaoks pole see miski vaev ärgata enne kukke ja koitu, et teha üks fototiir, kust siirduda otse hommikusöögilauda ja sealt juba talguplatsile rassima. Kaja puhul võib esile tuua tema laia silmaringi ja põnevaid vestlusteemasid.


Neid, kes käisid talgutel 4 või 3 korda, oli juba hulgim. Te kõik olete tublid ja ka ühekordne talgutel käimine on meie jaoks oluline panus. Aitäh ja tulge järgmisel aastal jälle!

TALGUJUHTIDE KATEGOORIAS

Aasta talgujuhi tiitli sai sedakorda Katrin Loss. Kuigi Katrin on talgujuhtide nimekirjas juba 7. hooaega, siis oli ta vahepeal välismaal töötamise tõttu mõnda aega talgutest eemal. Seda võimsam oli aga tänavune tagasitulek: 7 juhitud talgut ja 3 osalemist talgulisena. Kõigele lisaks tuli Katrin kõige kibedamal tööajal Talgukontorisse appi ja võttis enda peale sootalgute korraldamise. Talgulised on Katrinit kiites ühel meelel: tema talgutel on kõige parem ajakava - aega on tööks, puhkuseks, oma mõtete mõlgutamiseks, sotsialiseerumiseks, vaatamisväärsustega tutvumiseks ja lihtsalt olemiseks.

Aasta uustulija tiitli on välja teeninud Ülle Oja. Ülle liitus meie vahvate talgujuhtide tiimiga tänavu kevadel - kõige segasemal ajal - mil polnud võimalik teha korraliku väljaõpet ja ettevalmistust. Sellest hoolimata sai Ülle talgute juhtimisega justkui mängeldes hakkama, jäädes sealjuures alati rõõmsa ja positiivse tuju juurde. Tänavu võttis ta enda kanda 4 talgu juhtimise ning osales 3 talgul talgulisena. Jõudu ja jaksu järgmiseks hooajaks!


Lisaks annab Talgukontor tänavu välja mõned eriauhinnad. Esiteks täname Elena Shkut'i, kes on viimastel aastatel olnud ainuisikuliselt venekeelsete talgute eestvedaja. Elena seisab selle eest, et keskkonnakaitse ja loodushoiu tähtsus jõuaks ka vene emakeelega inimesteni, ning toob enda juhitud talgutesse alati ka kaasahaaravat põnevust: nimelt tegeleb ta tuletantsimisega. Teiseks tahame tänada Piia Tomingas't, kes on pidanud saatuse tahtel kogu aeg talguid juhtima üksi ja pooltäis gruppidega, kuid on oma rolliga lausa nii hästi hakkama saanud, et tema tiitel võiks olla "kõige rohkem positiivset tagasisidet saanud talgujuht ", sest talgulistel jätkub tema kiitmiseks sõnu ohtrasti. Talgukontor väärtustab väga ka meie pikaajalisi talgujuhte, kes aasta-aastalt väsimatult talgute heaks panustavad. Tänavu tõstaksime esile Evelin Uibokand'i (talgujuht aastast 2009) ja Epp Adler'it (2012). Evelin võttis sel aastal enda kanda tõelise vägiteo: juhtis üksinda viiepäevaseid talguid suurele grupile tõelisel Robinsoni-saarel Kumaril. Epp jällegi on välja koolitanud tervelt 8 hooaja jagu talgujuhte, s.t. ilma temata ei kulgeks ELFi talgud pooltki nii ladusalt.


Tublisti panustanud on tänavu ka Airi Lahesoo (4x talgujuht, 3x talguline), Eneli Siirman (3x talgujuht, 5x talguline), Farištamo Eller (4x talgujuht, 1x talguline) ja Triin Libe (4x talgujuht, 4x talguline).

SAEMINISTRITE KATEGOORIAS

Aasta saeministri tiitel ei tule vast kellelegi üllatusena, kuna teda on tõenäoliselt paljud talgutel kohanud: Kirke Raidmets. Kirke osales tänavu kokku 11 talgul (7x saeministrina, 1x talgujuhina, 3x talgulisena). Kirke väsimatu loomus ja tegutsemistahe on teda toonud mitte ainult ELFi talgutele, vaid ka Konnad Teelt konnapäästjaks ja Tallinna Loomaaia vabatahtlikuks. Soovime Kirkele jätkuvalt rõõmsat meelt ja lõppematut energiat!


Tubli saeministri tiitli on taas pälvinud Toomas Roosalu, kes käis 8 talgul (5x saeministri ja 3x talgulisena). Toomast iseloomustab lai silmaring ning täpne ja korralik töö. Talgutel on ta alati valmis ka teistele saetöö alaseid näpunäiteid jagama.

Aasta uustulija tiitel läheb Kairi Puur'ile. Kairi tuli, nägi ja võitis - alustas oma saeministri karjääri sel kevadel ning osales 8 talgul (4x saeministri või abilise ja 4x talgulisena). Talgukontoril on väga hea meel, et meie saeministeeriumis on taas üks tubli ja tragi naisterahvas juures. Rahulik, tasakaalukas ja rõõmsameelne Kairi on väärt lisandus meie vabatahtlike perre.


TALGUSTATISTIKA

Tänavu toimus 50 talgut.
Osales 654 talgulist.
Tööd tehti 5457 tundi.
Talguhooaeg oli pühendatud soodele: toimusid sootalgud ja -retked (sooputukad, -linnud ja -käpalised), kirjanduslik sooteemaline aruteluõhtu ning Kulno Malva sookontsert.

* 41 talgut toimusid avalikele ja 9 kinnistele gruppidele.
* 47 talgut olid eestikeelsed, 3 venekeelsed.
* Kahepaiksete heaks toimus 16 talgut (kõre, mudakonn, harivesilik).
* Lindude heaks toimus 8 talgut (niidurüdi, tutkas, must-toonekurg).
* Invasiivsete võõrliikide tõrjumiseks toimus 9 talgut (verev lemmmalts, kanada kuldvits, kurdlehine kibuvits).
* Soode taastamiseks toimus 8 talgut.
* Poollooduslike koosluste ja kaitsealuste taimede heaks toimus 7 talgut (puisniit, lamminiit, loopealne, kukemarjanõmm, mägi-piimputk).
* Nahkhiirte heaks toimus 1 talgu.
* Lisaks toimus 1 moosikeetmise talgu.


JÄRGMINE AASTA

Järgmine talguhooaeg saab olema pühendatud metsisele. Oodata on metsise seiretalguid, retki ja loenguid. Samuti jätkame tavapärastes ja seni väljakujunenud talgupaikades.

Kohtumisteni talgutel!