Metsise aasta 2021

ELFi talgute metsise teema-aasta

Teema-aasta logo

Teema-aasta logo on kujundanud Ülle Ottokar (suurendamiseks kliki pildil).

Metsis ehk mõtus

Metsis on siinmail väheneva arvukusega harv haudelind, keda esineb Eesti mandriosas. Saaremaalt ja Hiiumaalt kadus ta vastavalt 19. ja 20. sajandil. Ohustatud liigina on ta Eestis arvatud II kaitsekategooriasse ning punase nimestiku ohualtite liikide kategooriasse. Liigi seisundi edasise halvenemise ärahoidmiseks on oluline tõsta inimeste teadlikkust seda liiki ohustavate tegurite ning liigi elupaikade kaitse vajalikkusest.

Metsise teema-aasta 2021 korraldamise eesmärk on tõmmata rohkem avalikkuse tähelepanu metsise kui kaitsealuse ja ohustatud liigi seisundile. Kuna metsise elupaigaks on peamiselt põlismetsad (vanad männikud), siis aitab metsisele tähelepanu juhtimine panna samaaegselt inimesi mõtlema ka Eesti metsandusele laiemalt.

MTÜ Eesti Ornitoloogiaühing kuulutas metsise 2018. aastal aasta linnuks ning metsise ja metsakanaliste kohta saab täpsemat infot nende poolt koostatud aasta linnu lehelt, kus on välja toodud ka määramistunnused.
Metsise suled näevad välja sellised.

Metsisekukk rabapaisul. Foto: Jüri-Ott Salm.

Millised üritused toimusid teema-aastal?

Kevadel toimusid metsist ja teisi metsakanalisi tutvustavad ning talvel metsisetalgute tulemustest ülevaadet andvad veebiloengud (vt. lingid allpool). Juunikuus korraldati Lääne-ja Ida-Virumaal metsise elupaikades seiretalguid arvukuse hindamiseks (vt. galerii allpool). ELFi talgute VIII Suvekoolis Palupõhjas ja samuti 24. augustil Tartus Lodjakojas rääkis Arne Ader loodusfotode taustal metsisest ja teistest (metsa)kanalistest.

26. septembril käisid Lohusuu mudakonnatalgulised Vahur Sepaga Tarakveres metsakanaliste retkel.

Pärnumaal, Surju 26.-28. novembri must-toonekuretalgutel osalejatele tegi Indrek Tammekänd metsiseretke.

Metsisekana. Foto: Marko Kohv.

Metsiseõhtu Andres Kalamehega (24.03.2021)

Mall Hiiemäe metsakanaliste pärimuse loeng

Urmas Sellis räägib 2016. ja 2021. aastal toimunud metsakanaliste seiretalgute tulemustest (27.01.2022)

Metsise seiretalgute galerii

31. maist 20. juunini toimusid Lääne- ja Ida-Virumaa soodes metsakanaliste (metsis, teder, laanepüü) seiretalgud, kus otsiti nii linde endid kui ka nende tegutsemisjälgi (suled, väljaheited, munad, vihtumiskohad, luud jms). Talgulised said enne seirele minekut väljaõpet, mida viisid läbi Urmas Sellis, Arne Ader ja Asko Lõhmus.

Metsakanaliste määramise infovoldik

Teema-aasta raames antakse välja metsakanaliste määramise infovoldik, mida jagatakse suvehooajal ELFi talgulistele tasuta. Voldiku PDF-faili saab alla tõmmata SIIT.

Varasemad teema-aastad

Metsise teema-aasta tegevusi rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK). Metsise seiretalguid rahastab Euroopa Liidu LIFE programmi projekt „Soode kaitse ja taastamine” (projekti nr: LIFE14 NAT/EE/000126).
Eelmiste teema-aastate peategelased olid sood (2020), ööloomad (2019), kimalased (2018), metsaelu (2017), must-toonekurg (2016), vooluveed (2015), liblikad (2014), niidurüdi (2013), kõre (2012) ja loopealsed (2011).