Abruka rüditalgud

25. juuli - 28. juuli 2019

On kusagil lainete süles
üks kaunis ja haljendav saar.
On sinine taevas ta üle
ja meri on sinine ka.

Niisiis taas Abrukale, talgulisi kahe maa ja kolme mere taha kutsuvale maalapile, mille on kuulsaks kirjutanud vennad Tuulikud ja laulusalmi sisse pannud nende vanem õde Salme.

Abrukale ootavad meid lisaks lummavatele merevaadetele, ürgse ilmega laialehisele metsale ja sõbralikule kogukonnale saare rannaniitudel pesitsevad niidurüdid.

Niidurüdi on väikest kasvu kahlaja, kelle arvukus Läänemere piirkonnas on viimase sajakonna aasta jooksul drastiliselt kahanenud. Peamiseks põhjuseks on liigile sobivate madalmuruste rannaalade asendumine kultuurrohumaadega. Eesti väiksearvuline asurkond on viimastel aastatel püsinud stabiilsena, niisama ka Abrukal kui ühel niidurüdi võtmealal.

Saare põhjaosas laiuv rannaniit on niidurüdile väga sobiv paik, kuid on vahepeal hoolduseta jäänud ja sellel kasvavad puud ja kadakavõsa pakuvad rebastele, kährikutele ja varestele võimaluse niidurüdile ja tema järelkasvule jahti pidada. Seetõttu raadamegi talgukorras alalt üleliigset kadastikku, et hoida niidukooslus avatuna ja võimaldada seeläbi niidurüdide ja teiste rannaniitudel elutsevate veelindude populatsioonil taastuda.

Tööst vabal ajal tegeleme saare võluväärsuste avastamisega. Häid elamusi ja uusi avastusi pakub ainulaadse liigirikkusega laialehine mets, mille alusrindes leidub ohtralt viinamäetigusid ja rästikuid. Kohata võib hirvi ja rebaseid ning kallistada muhklikke paarisaja-aastaseid põlispärnasid. Saare argipäeva aitavad sisse elada kohalike võõrustajate põnevad pajatused ja loodetavasti kostitab meri talgulisi ka värske kalaga, mida suitsuahjus vääristades on saunaleili vahele hää mekkida.

Tule saarele sa, tule saarele sa,
kas uju või sõida või sõua.
Tule saarele sa, tule saarele sa,
üle lainete pärale jõua!

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Võilaiu rüditalgud Käina rüditalgud