Alam-Pedja 20. sünnipäeva talgupäev Kirna matkarajal

04. oktoober 2014

Alam-Pedja on suurte soode, märgade metsade ja lammide ning looklevate jõgedega piirkond. Siinne ala võeti looduskaitse alla 1994. aastal, millest tänavu möödub 20 aastat.

Kaitseala asub Võrtsjärve nõos, veel umbes 7500-10000 aastat tagasi oli praegune soomaastik suures osas kaetud veega. Praeguseks on endine järvenõgu soostunud ja vesi voolab mitmete jõgede kaudu Peipsi poole. Kaitsealal on 12 vooluveekogu kogupikkusega 141 km. Neist pikimad on Pedja jõgi, Põltsamaa jõgi ja Emajõgi.

Lisaks neile on veel 74 vanajõge, vanajõe sängi ning oja. Suurvee ajal väljuvad jõed voolusängidest ja võivad eriti veerohketel aastatel uputada ligi kolmandiku kaitsealast. Jõgede vahele jäävad inimtegevusest peaaegu puutumata sood, lammialad ja märjad metsad.

Et sünnipäeva väärikalt tähistada, on kõik Alam-Pedja sõbrad oodatud oma positiivset jälge jätma Kirna matkarajale, kus sedakorda on talgutööks nii mõneski kohas ilusaid vaateid varjava võsa mahavõtmine.

Lisaks tublile töö tegemisele vaatame matkarajal ka ringi, tutvume sealse loodusega ning einestame üheskoos. Peale tööd on võimalik keha ja vaimu värskendada Alam-Pedja looduskeskuse saunas.

Saaremaa robirohu talgud Viidumäel Haeska puisniidu talgud