ELFi talgute suvekool

20. juuli - 23. juuli 2017

Ka sel aastal ootab ees kesksuvine ELFi talgusõprade kokkusaamine, vikatiga heinategu, mis on omal kohal koos mitmete muude suvekoolile vääriliste tegevustega. Seekord pakume Nedrema puisniidule vaheldust ja avastame ühte hoopis vähem tuntud niitu Palupõhjas.

Palupõhja on mitmetele loodussõpradele tuttav sealse looduskooli tõttu, aga vaid mõnisada meetrit looduskoolist mööda Emajõge asub mitmes mõttes eriline puisniit. Esiteks asub see vahetult jõe ääres ja teiseks on selle taastamisega mitu aastat töös olnud olnud Avo, meie hea vikatiõpetaja.

Suvekooli on oodatud nii esmakordsed huvilised kui ka kogemustega niitjad. Avo Rosenvald selgitab niitmistehnikat ja vikati hooldamist ning vanadel niitjatel jagub võimalust lihvida oma oskusi teistega mõtteid vahetades. Agaramatel aga tasub juba praegu harjutama hakata, sest eelmise aasta spontaanse niitmisvõistluse edust ja melust inspireerituna toimub sel korral esimene ELFi talgute suvekooli niitmisvõistlus.

Kui suvekool toimub nii erilises kohas kui Palupõhja küla, siis ei saa kohe kuidagi ümber selle koha ajaloost. Ümbruskonna lugu aitab meieni tuua Juhani Püttsepp, kes aastate jooksul on mitmetelt kohalikelt endise eluviisi pajatusi talletanud. Kes Palupõhjast ega Juhanist ei tea, siis raamat „Mees, kes puutus põtra“ annab aimu, mis vaimus jutustame. Ajaloo radadel edasi minnes on meil väga hea meel, et meiega saab liituda folklorist Mall Hiiemäe. Lisaks heale rahvaluule tundmisele naudib ta ka ise väga heinategu ning oskab meid suurepäraselt viia aegadesse, kus heinategu oli veel kõigi igasuvine töö teiste omasuguste seas.

Ootame külla ka põnevaid külalisi kaugemat – Soome pärimusmaastikke ja heinateotraditsioone tuleb tutvustama Emilia Horttainen. Samuti ootame rõõmuga Simon Damanti Inglismaalt, keda eelmise aasta suvekoolist mäletame kirgliku niitja ja eriti osava vikati pinnijana. Sel korral lubas ta meile pikemalt rääkida ökoloogiast, kuid kindlasti saavad kõik huvilised head nõu ka vikati kasutamise osas.

Nagu tavaks saanud, siis õhtune Ööülikool viib meid ka sel korral mõtterännakule, oma vaatest Eesti looduskaitsele räägib Alam-Pedja looduse ja looduskooli hea käekäigu eest hoolitsev Robert Oetjen. Suvekooli õhtuprogrammist ei puudu muidugi ka õhkkonda sobituv pärimusmuusika, sest külla tuleb Setomaa mitmekordne parim pillimees Toomas Valk.

Ees ootab pikk nädalavahetus täis niitmist, loodust, pärimuskultuuri ja muidugi head seltskonda. Ootame ka sind!

Talgud Harilaiul I Talgud Harilaiul II