ELFi talgute suvekool Nedremal

11. august - 14. august 2016

Suvekoolist on kujunenud ELFi talguhooajal iga-aastaselt elevust tekitav sündmus. Kes on käinud, teab, et tegu ei ole päris tavapärase talguga, vaid suvekooli nimetus õigustab end igati.

Juba mitusada aastat tagasi kogunesid meie esivanemad nende samade põliste puude alla Nedrema puisniidul. Heinategu käis koos laulu ja tantsu, jutlemise ja aasimisega. Pole ju imestada kõrgendatud meeleolu, kui kogu külarahvas suve ilusaimal ajal kahtlemata ühte ilusamaisse kohta kokku koguneb. Samamoodi jääb ka ELFi heinateolistel aega kõigeks muuks, mis ühe taolise suure sündmuse juurde võiks käia.

Päeval viibutame vikatit ja turgutame vaimu õpitubades. Sel korral õpime Avo Rosenvaldi juhendamisel täpsemalt vikatist ja vikatitööst. Puisniidust kui erilisest kooslusest räägime taimeökoloog Jaak-Albert Metsojaga. Vello Tamme abiga saame teada, kuidas hobusega tööd tehti ja tehakse. Sellel ei puudu ka praktiline külg, sest rakendame hobuse ka heinateoks vankri ette. Nedrema kandi looduse ja kultuuripärandiga tutvumiseks viib meid retkele Urmas Vahur.

Suure põnevusega ootame külla internetiavarustes võiduniitmises kuulsaks saanud Simon Damanti Inglismaalt, kes omal maal vikatitöös tunnustatud tegija on. Inglismaa vikatidki olla teistsugused. Suvekoolis saamegi järgi uurida, kuidas heinategu üle mere samamoodi, aga ometi teistmoodi käib.

Vaimu turgutamine sellega veel ei lõpe. Nagu igal aastal, saame ka seekord astuda ühel õhtul üliõpilaste rolli raadio Ööülikoolis, seekord Rein Maraniga. Teisel õhtul täidab puisniitu pärimuspillide kõla, mis juba varasemale kogemusele tuginedes tuules sahisevate iidsete puude, kõrte ja õitega hästi kokku helisevad. Täpsemini on oodata Mari Tammarit, kes on eriti osav torupilliga.

Muidugi ei puudu ka kavavälised, kuid seda väärtuslikumad hetked - põnevad jutuajamised erakordselt heas seltskonnas, rabalaukas suplemine, päikesetõus udu sisse mähitud puisniidul ja kes teab, mis veel.

Kuidas küll kõik see hea nii lühikese aja sisse ära mahub? Kohtume augusti teise neljapäeva õhtul Nedrema puisniidul ja saad ise teada!

Suvekooli aitab korraldada Pärnumaa Loodusmälestiste Sihtasutus. Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Eesti Kultuurkapital.
Kadakased talgud Kassaris Osmussaare talgud II