Heinategu Viidumäe puisniidul

07. juuli - 10. juuli 2010

Saaremaa lääneosas asuv liigirikas ja sadu aastaid järjepidevalt hooldatud Viidumäe puisniit ootab heinateole ELFi talgulisi. Viidumäe kant turritab merepinnast kohati üle 50 m kõrgemale.

Lumiseid mäetippe ja kärestikulisi mägiojasid sellised kõrgusmeetrid ei paku, küll aga meenutavad siinsed värvikirevad taimekooslused kohati kaadreid Austria Alpides filmitud „Helisevast muusikast“.

Saaremaa kõrgeima kandina on kooslustel olnud siin võimalik areneda tuhandeid aastaid kauem, kui hiljem merest kerkinud saare osadel. Selliselt omaette arenedes on siin tekkinud ka näiteks täiesti uus liik Saaremaa-robirohi. Viidumäe metsad, allikasood ja puisniit on koduks paljudele taimemaailma haruldustele. Kui allikasood ja metsad õilmitsevad ja arenevad kõige edukamalt omasoodu, siis puisniidu püsimajäämiseks on tähtis iga-aastane heinategu.

Talgutööks on niidetud heina kaarutamine ja kokkuriisumine. Suvine heinategu toob teadupärast talvise hingerahu. Ja hingerahu saab veelgi priskem, kui heinateo vahele põimida karastavat ujumist, väike matk ning mõnusat äraolemist looduskaunis kohas. Õhtul kosutab heinalist kuum saun.

Talgujuhid on Kristel Varm ja Allan Kahar.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

Talgud Põhja-Liivi sooservadel Saarnaki talgud