Kadakatalgud Saaremaal Laidevahel

28. juuli - 31. juuli 2009

Mis võiks olla nauditavam, kui suisel a'al päikselisel Saaremaa rannakarjamaal natuke tööd rügada, kasta end vahelduseks merevette, lasta kohaliku perenaise roogadel hea maitsta ning õhtul saunalaval vihelda? Ilmselt vaid see, kui kõik eelkirjeldatu toimub veel meeldivas seltskonnas, looduskaunis kohas ja kadaka tagant piilub eesti tõugu hobune.

Saaremaa lõunaserval asuv Laidevahe looduskaitseala on Vilsandi järel Saaremaa suuruselt teine kaitseala. Oma suhteliselt noore ea ja suurematest teedest kõrvalejäämise tõttu üsna vähe tuntud ja avastamata paik. Loodusesõprade silmis teevad selle ala eriliseks nii võrdlemisi hästi säilinud pärandkooslused (rannaniidud ja loopealsed), kui ka vanad laialehelised metsad.

Looklev ja vahelduv rannajoon ning ohtrad lombid ja rannikujärved teevad Laidevahest väärtusliku elupaiga haruldastele linnu- ja taimeliikidele. Talgutööks saab olema loopealselt kadakate harvendamine. Sellega aitame kohalikul entusiastlikul loodustalunikul taastada väärtuslikku pärandkooslust ning avardame lammaste ja hobuste toidulauda. Lisaks looduselamustele ootab talgulisi Laidevahel ehtsaaremaalik soe ja südamlik vastuvõtt kohalike poolt, mille puhul ei koonerdata sauna temperatuuriga ega moosikihi paksusega pannkoogil. Ainus, millega siin kokku hoitakse ongi vist õ-täht.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Rahvusvaheline riisumine (nr 2) Laelatul Inglise-Eesti talgud Alam-Pedjal