Kaks ühes - Laelatu ja Pivarootsi

17. juuli - 27. juuli 2012

Läbinisti rahvusvahelises seltskonnas saab maitsta suurepärast Lääne-Eesti kompotti. Kadakavõitlus Pivarootsi loopealsel ja heinategu Laelatu puisniidul. Lisaks meri, maastike idüll, hobused, saunaõhtud jne. Sobib neile, kes kümneks päevaks linnakära jätta tahaks ning kes ei pelga ingliskeelset suhtlust.

Nüüd lähemalt, mis on mis.

Laelatu

Põhja-Euroopa taimede liigirikkuse rekordi omanik – Laelatu puisniit –
ootab oma tippvormi hoidmiseks appi rehadega talgulisi.

Puisniitudel kasvavad koos nii varjulembelised metsade taimed, kui klassikalised niitude asukad. Laelatu puisniidult on leitud 76 erinevat taimeliiki ühelt ainsalt ruutmeetrilt ja kogu puisniidul kasvab erinevaid taimi üle 250. See erakordne liigirikkus teeb temast ühe Eesti looduskaitse lipulaeva. Lisaks taimedele on siin kirev ka putukate, roomajate ja paljude teiste rühmade elu.

Kogu see mosaiikne kirjusus püsib ainult juhul, kui niitu igal suvel niidetakse. Erinevalt paljudest teistest poollooduslikest niidukooslustest ei ole puisniidul seda võimalik teha raskete traktoritega. Sellepärast on talguliste abi käsitsi ja kergetehnikaga mahaniidetud heina kokkuriisumisel vägagi oodatud.

Pivarootsi

Vaikne meri, tasased rannakarjamaad, loopealsed ning kadastikud loovad Lääne-Eestis miljöö, milles end kesksuvel oivaliselt tunneme. Paraku on sellised pärandkooslused suvilaehituse surve ja traditsioonide katkemise tõttu meie rannikualadelt kadumas.

Pivarootsi ümbrus on üks vähestest aladest, kus veel võimalik nautida Lääne-Eestile iseloomuliku idülli. Kindlasti võlub piirkond oma “klassikalise” mereäärse olekuga igat kodumaalast ja pakub ergutava koguse eksootikat väliskülalisele.

Säilitamaks ilusaid paiku, vajavad rannikuäärsed piirkonnad talgurahva abistavat kätt. Üheskoos paneme takistava käe ette kadakate invasioonile - talgutööks on kadakate harvendamine ja kokkukuhjamine loopealsel.

Seltskond ja vaba aeg

Lisaks talgutööl kogetud looduslikule mitmekesisusele on mitmekesine
ka talguliste seltskond. Koostöös EstYesiga on talgugrupp tõeliselt rahvusvaheline.

Vabal ajal naudime karastavat merevett ja külastame ümbruskonna põnevaid paiku. Tänutäheks viivad kohalikud hobused soovijaid ratsutama. Õhtusel ajal tutvustame oma uutele sõpradele saunaskäimise aluseid.

Nagu pikale talgule kohane on kaks päeva tööst priid. Neist ühel plaanime väljasõitu merele ning teisel väisata üheskoos suvepealinna Pärnut.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kõretalgud Saastnas Saarnaki talgud