Kanada kuldvitsa tõrje Anne looduskaitsealal II

02. juuli 2020

Endisaegsest laiaulatuslikust Emajõe lammisoost on siin-seal järgi jäänud mõned lapikesed, nagu näiteks Anne looduskaitseala Tartu linna piirides. Siinseid niiskuslembeseid kõrgrohustuid ja neil kasvavaid kaitsealuseid taimeliike ohustavad kraavitamine ja kuivendamine, kuid viimasel ajal on hakanud alale tungima ka üks invansiivne võõrtaimeliik: nimelt kanada kuldvits.

Mainitud taim moodustab kõrgeid ja lausalisi puhmaid, olles seetõttu ohuks kohalikele taimekooslustele. Ja kaitsmisväärset taimestikku leidub Annes küllaldaselt: näiteks on siin ainus Kesk- ja Ida-Eesti värvi-paskheina leiukoht. Looduskaitseala piiresse jäävad aga ka mõned harilikud kikkapuud ning mets-pirnipuu. Seetõttu asume talguliste abiga kanada kuldvitsa tõrjuma.

Tänavused talgud Anne looduskaitsealal saavad olema katsetalgud: me proovime talgulistega järgi, kuidas mõjutab kuldvitsataimi keeva veega pritsimine. See umbrohutõrjes laialdaselt kasutatav meetod on selektiivne ehk võimaldab veejoa suunata konkreetse taime pihta, sealjuures lähedal kasvavaid kaitsealuseid taimi kahjustamata. Ühtlasi on need talgud oivaline võimalus loodushuvilisele, kuid kiire elutempoga inimesele loodusele appi tulekuks: talgud toimuvad õhtusel ajal, Tartu linna piires ning kestavad vaid mõne tunni. Haara sõber, kolleeg või pereliige kaasa ja asume üheskoos toimetama.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Talguid juhib vabatahtlik talgujuht Piia Tomingas. ELFi ühepäevastel talgutel osalemine on tasuta. Pärast registreerimist e-mailile saabuv kiri osalustasu maksmise kohta on automaatteade, mille võib tähelepanuta jätta.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.
Kanada kuldvitsa tõrje Anne looduskaitsealal Nahkhiirte varjekastide ehitamise talgu Soomaal