Keila puisniidutalgud, pärandmaastike matkaga

21. juuli - 23. juuli 2023

Kuuldes nime Keila, ei oska vast paljud seda paika looduse või elurikkusega seostada. Halvimal juhul arvatakse lausa, et tegemist on "depressiivse väikelinnaga". Tegelikult on aga Keila üllatuslikult roheline asula. Esiteks läbib linna diagonaalis kauni haljastusega parkide vöönd – männik-keskpark-jõepark – ja teiseks on linna loodenurgas ligi 200 hektarit kaitsealuseid rohealasid madalsoo, salumetsade ja loopealsetega.

Rohealade trumbiks on käpalised, mida on Keilas kasvamas vähemalt 18 liiki. Prominentsematena olgu siinkohal mainitud näiteks kaunis kuldking, lõhnav käoraamat ja Russowi sõrmkäpp. Siin tegutsevad aga ka mägrad, hiireviud, sookured, ilvesed jpt sulelised ja karvased. Tammiku tee ääres olevat puisniitu asuti Keila abilinnapea Inge Angerjas'e eestvedamisel taastama kümmekond aastat tagasi ning nüüd on ala oma tammegruppidega tõeliselt silmarõõmustav. Aastaringselt võib siin jooksmas kohata metskitsi, kevadel käia kullerkuppe imetlemas ning jaanipäeva paiku ööviiuleid nuusutamas.

Selleks, et puisniidu liigirikkus püsiks, on ala tarvis käsitsi niita ning nõndaks haaramegi üheskoos vikatid kätte. Ära muretse, eelnev vikati kasutamise kogemus ei ole tarvilik, sest nõuandeid ja näpunäiteid jagab vikatiekspert Priit Kukk. Meie tööpäeval on puisniidul lisaks toimumas avalik niitmispäev, mis tähendab, et lühikest aega liituvad meiega ka kohalikud vikatihuvilised.

Kui ilmaolud seda soosivad, siis läheme reede õhtul Ohtu raba serva öösorre kuulama. Pühapäeval viib aga talgujuht Kadri Aller  – Keilas sündinud ja kasvanud, iga nurgatagust ja kohalikku legendi tundev – talgulised Keila pärandmaastike jalgsimatkale (9 km). Rännakul me piimajõgesid ei luba, küll aga vähemalt üht Pudrumäge  – puisniiduilmelist madalsoosaart. Ja muidugi loopealseid ja salumetsi, kadunud talukohti ja käpalisi.

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda
Abruka niidurüditalgud Manilaiu kõretalgud