Koiva puisniidutalgud, saunarituaali ja kanuumatkaga

09. juuni - 11. juuni 2023

Puisniitude teema-aasta puhul kutsume talgulisi neid kauneid pärandmaastikke oma silmadega kaema ja kätega hooldama. Ehk leiad lausa mõne kikkapuu, mille peamised looduslikud kasvukohad Eestis ongi Koiva-äärsed puisniidud. Talgutel saab abiks olla karjaaedade ümbruse hooldamisel ja ehitusel. Boonusena ootab talgulisi tööst vabal ajal saunarituaal Kallimäel Vahi talus ning kanuusõit Koiva jõel.

Puisniidud on looduslikud heinamaad, kus kasvavad hajusalt puud ja põõsad. Taolise kauni maastiku säilimiseks on tarvis iga-aastane niitmine ja niite koristamine, samuti puude ja põõsaste kujundamine.  Puisniitu iseloomustab liigirikkus, niidu- ja metsakoosluse taimede koos kasvamine, mis on tingitud valgus- ja niiskustingimuste mitmekesisusest.

Koiva-Mustjõe maastikukaitseala hõlmab väärtuslikke jõeäärseid luha- ja puisniite ning metsakoosluseid. Omataoliseks teeb siinsed Lõuna-Eesti niidud fakt, et sageli leidub  lubjalembeseid taimekooslusi, mis on pigem omased Lääne-Eestile. Koiva niitudel esineb mitmeid taimeharuldusi, nagu näiteks kikkapuu, villane katkujuur ja mitmed käpalised. Veelgi enam, Mustjõe luhad on rahvusvahelise tähtsusega linnualad, kus kaitstakse, rukkirääku, rohuneppi, jäälindu, metsist, metstilderit ja valgeselg-kirjurähni. Nii Koiva kui ka Mustjõgi on kaitsealused lõhejõed ning maastikukaitsealale jäävad mitmete haruldaste kaitsealuste mardikate ning liblikate elujõulised populatsioonid.

Vabal ajal ja kanuumatkal katsume kõike seda ilu nautida.

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Vooluvete talgud Jänijõel Пропалывание инвазивной Недотроги желёзконосной в Отепяя