Kõmsi orhideetalgud

25. märts - 27. märts 2022

Orhideesid ehk käpalisi võib täie õigusega nimetada meie looduse kaunitarideks, nad on õrnad, müstilised ja põnevad taimed. Käpalisteks kutsutakse neid salapäraseid taimi seetõttu, et nende juured meenutavad kämblaid – justkui oleks kaks kätt randmeidpidi kokku kasvanud. Käpalised on meie looduse rikkus, kuid mitmel pool on nende elupaigad võssa kasvamas ja seetõttu arvukus langemas.

Kõmsi iidsetel puisniitudel kasvab teiste orhideede hulgas tõmmu käpp, mida peetakse nii Eestis kui mujal Euroopas üheks kõige ohustatumaks käpaliseks. Nime on ta saanud õiepungade tõmmupunase tooni järgi. Avanenud õis on valge, ruskete täppide ja joontega ning meenutab kujult veidi kaltsunukku.

Kas teadsite, et vanarahval oli kombeks käpaliste abil ennustada tulevikku? Niisamuti arvati, et need kaunid taimed kaitsevaid meid kurja silma vastu ja aitavad armuasjades. Usuti, et käpalised on eesmärkide saavutamise lilled ning kunagi on nad olnud abiks isegi haiguste ravimisel. Tasub aga meeles pidada, et tänapäeval on kõik kodumaised käpaliste liigid looduskaitse all ning nende korjamine keelatud.

Talgutööna eemaldame võsa tõmmu käpa ja teiste orhideede kasvukohalt, nii saame parandada taimede valgus- ja kasvutingimusi. Praegu veel käpalised ei õitse ega ole maapealseid rosette kasvatanud, mistõttu saame ilma taimi kahjustamata rahus talgutöid teha.

Vabal ajal avastame saabuva kevade märke, täiendame oma käpaliste-teadmisi ja uudistame piirkonna loodust.

Pole saadaval
Lisa annetus
10 €

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Heimtali püsimetsandustalgud Konnad Teel(t) kampaania