Lohusuu mudakonnatalgud

14. juuni - 16. juuni 2019

Pole täpsemalt teada printskonna muinasjuttude prototüüp, aga suure tõenäosusega valiti selleks just mudakonn. See ääretult armas kahepaikne võlub igaüht, kes kordki talle silma vaadanud. Nimelt on erinevatelt teistest Eesti konnaliikidest mudakonna pupillid vertikaalsed ehk püstised ja silmad märkimisväärselt suured. Kuna aga moodne asine maailm muinasjutte enam eriti ei usu, on see väikese ümara keha ja kaevuva eluviisiga kahepaikne tõsiselt ohus.

Mudakonna arvukuse kiire kahanemise põhjuseid tuleb otsida inimese muutunud elukorraldusaes, mis ei jäta enam naljalt ruumi mudakonnale sobivatele elupaikadele. Intensiivse põllumajanduse tagajärjel on kadumas mosaiiksed maastikud koos põllulapikeste, niitude, metsatukkade ja sigimiseks sobivate väikeste veekogudega. Kui leidubki veel konnadele meelepäraseid veesilmi, siis enamjaolt on need võsastunud ja kinni kasvanud, sest neid ei vajata enam loomade joogikohtade või linaleoaukudena.

Mudakonn on varjatud ja öise eluviisiga kahepaikne, kes veedab päevase aja pinnasesse kaevunult. Talle sobivad hästi paigad, mille kerge ja sõmer pinnas võimaldab tagajalgade abil maa alla peitu kaevuda: aia- ja peenramaad, väikesed põllulapid ja liivikud. Lohusuu rannaribal just üks seesugune liivik asubki ja talgul jätkame eelmisel aastal alustatud töid mudakonna kohaliku elupaiga laiendamisel. Peamiseks tööks on rohukamara eemaldamine liivikuala suurendamiseks ning ka sigitiikide puhastamine.

Tööst vabal ajal naudime lisaks talguseltskonnale kohalikku Peipsi koloriiti ja ELFi talgute ööloomade teema-aastale kohaselt teeme põike ka mudakonna ööellu.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Niitmistreening Tartus Vereva lemmaltsa tõrje Karulas