Loopealse taastamine Osmussaarel

02. september - 04. september 2011

Loopealsete aasta „Head lood“ hakkab otsi kokku tõmbama. Suvi paesel pinnal on olnud tegus ja muljeterohke - ELFi talguliste abiga on loopealseid uuele elule äratatud Kureselt Vilsandini, nii väikestel saartel, kui suurte metsade vahel. Jäänud on veel väärikas epiloog Osmussaarel, kus viimast korda sellel aastal pakitakse tööriistakohver lahti just sedalaadi tööks.

Eesti loodenurgas 3000 aastat tagasi kiire hooga (just siin on Lääne-Eestile omane maakerge kõige kiirem) merest välja tunginud Osmussaar on mitmes mõttes eriline paik. Loodusesõpra ootavad siin täis komplekt kõikvõimalikest ranniku ja paepealsetest elupaikadest ning väga omapärased geoloogilised nähtused. Ajaloohuvilist kostitab saar jälgedega nii rannarootsi, esimese iseseisvuse, kui nõukogude ajast.

Septembrikuiste talgutega teeme asja Osmussaare loopealsetele - kooslustele, mis on tänu oma väga eripärastele muldadele koduks korraga nii tundra, kui vahemerelistele taimeliikidele. Lisaks leiab siin taimi, kes kasvavad üksnes loopealsetel Lääne-Eestis ja Ida-Rootsis. Loopealsed püsivad üksnes siis, kui neil loomi karjatatakse. Juba kasutusest väljalangenud loopealset peab aga enne uuesti kasutusele võtmist kadakatest puhastama. Just kadakate langetamine ja kokkukandmine saab olema põhiliseks tööks ka sellel korral.

Lisaks tööle saab Osmussaare talgutele tulija kindlasti arvestada matkamisega saare põnevamatesse paikadesse, lihtsa laagrieluga ning toredate kaastalgulistega. Julgemaid ootab ka juba jahtuma hakkav merevesi.

Talgujuht on Hannes Unt.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kuusnõmme talgud Vilsandi rahvuspargis Pärandkoosluste tundmaõppimise talgud Manilaiul