Manilaiu kõretalgud

01. august - 04. august 2024

Kõre, meie rannikualade ja väikesaarte rannaniitude kunagine nii tavaline asukas on nüüdisajal jäänud üpriski haruldaseks. Kui kunagi võisid kevadised kõrekoorid olla lausa kõrvulukustavad, siis nüüd on järgi vaid mõned üksikud isoleeritud asurkonnad. Heal lapsel on mitu nime ja nii on ka kõre tuntud veel juttselg-kärnkonnana ning Kihnus ja Manilaiul ka ronija konnana. Viimase nime on Euroopa väikseim kärnkonn välja teeninud oma iseäraliku liikumisviisi poolest: hüppamise asemel liigub ta mööda maapinda kõndides nagu hiir.

Manilaiul on põliselt asunud heinamaad ja heinamaavahi pere eluhooned. Väikesaare rahvaarv tõusis hüppeliselt 1930. aastatel, kui siia asus ümber mitu perekonda Kihnust ning on nüüdisajal kahanenud ca 30 püsielanikuni. Seetõttu on varem karjatamise ja heinateoga avatuna püsinud rannaniidud roogu täis kasvanud ning kõrele meelepärased elupaigad kadumas. Viimastel aastatel on rannaniitude säilitamisest huvitatud maaomanikke juurde tulnud. Sestap saame talgulistega olla abiks roo niitmisel, misjärel saab krundile tuua juba veised ja lambad, kes ala hiljem kõre rõõmuks ja inimeste silmailuks püsivalt avarana hoiavad.

Manilaiul ootavad meid lisaks talgutööle Riida talu perenaise keelt alla viivad kodused hõrgutised, õdus külatanum eestiaegsete majade ja triibulistes seelikutes patseerivate Manija naistega, linnulaul ja suvepäike, vanad kaldale tõmmatud paadid ja saare muuseum, tuletorn ja Kokkõkivi. Talgutelt ei puudu loomulikult ka kosutav saun ning kaunid päikeseloojangud mererannal.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Läbi müüdud
Läbi müüdud
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Hobulaiu puisniidutalgud Saarnaki laiu orhideetalgud