Must-toonekure talgud Karulas III

21. oktoober - 23. november 2016

Karula rahvuspargi maastikud ja sealne loodus on Eesti mõistes väga ainulaadne. Kuigi inimene on seal juba aastatuhandeid elanud ja tegutsenud, on tänu piirkonna reljeefsele pinnavormile paljud metsad jäänud intensiivsest majandamisest välja ning säilinud looduslähedasena.

Küllap on see ka üheks põhjuseks, miks meie maal just sinna on asunud pesitsema tavapärasest rohkem must-toonekurgesid. Armastab ju see suur ja inimpelglik lind vanu metsasid ning omaette olemist.

Karula kandi väikesed metsaojad on aga ideaalsed kohad, kus must-toonekurg toitumas käib. Seal on piisavalt madal, et lind rahumeeli vees liikuda saab ja samuti on tihtilugu järvedega ühenduses olevatel jõekestel parajalt kalu, mida püüda.

Siin-seal on siiski ka kohtasid, kus must-toonekure toitumistingimused saaksid veelgi paremaks muutuda. Pesapaigast eemale jäävatel kultuurmaastikel ja majandusmetsades on maakasutus viimaste aastakümnete jooksul niivõrd palju muutunud, et osad ojad on suurele linnule raskesti ligipääsetavad.

Ka tegi must-toonekure jaoks elu mõnevõrra keerulisemaks viimane suur torm, mis palju metsa seal kandis maha murdis. Osad puud kukkusid nii, et nüüd on muidu linnule igati sobilikud ja kalarikkad ojad tormimurru alla jäänud.

Üheskoos saame sedakorda taas ühe toitumisala võsast ja murdunud puudest puhtaks teha ja luua seal toonela linnu jaoks mõnus toidulaud, mida ta juba järgmisel kevadel loodetavasti tänutundega külastab.

Lisaks uudistame piirkonna loodust ning pärandmaastikke ning naudime Ähijärve kaldal suitsusauna leili.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Talgud Vormsil II Talgud Vormsil III