Püsimetsa talgud Pokumaal II

16. veebruar - 18. veebruar 2018

Eesti sajanda sünnipäeva nädala eelõhtu veetmiseks on raske ette kujutada midagi kohasemat kui meeleolukad talgud. No võtke näiteks need talgud siin Pokumaal: töö, mis hoiab metsa metsana ühes väga erilises paigas; seltskond, mis koguneb Eesti eri otsadest erineva tausta, teadmiste ja lugudega ning idüll, mida kogetakse nii looduses, söögilauas kui suitsusaunas. Suureks peonädalaks on see just õige häälestus.

1994. aastal rabas nooremaid ja vanemaid lugejaid jalust üks raamat, mis ilusate piltide ja rahu sisestava teksti abil jutustas lugu tarnamättakeste salaelust metsa mattunud talukohas. Üsna selgesti oli ära tunda, et Lõuna-Eestis vanaduspäevi veetev Edgar Valter kirjeldab Pokuraamatus maailma, mis saab osaks inimesele, kes jätab kiirustamise, tarbijalikkuse ja pealiskaudsuse ning pühendub lihtsatele rõõmudele looduse rüpes. Täpselt nii, nagu ta ise oli juba mõnda aega teinud.

Peale esmast lummust raamatu meeleolust, tekkis paljudes soov kirjeldatud idülli ka omal nahal kogeda. Sedalaadi janu kustutamiseks loodi erinevate osapoolte (kelle hulgas oli ka ELF) vaid mõned aastad peale raamatu ilmumist Pokumaa sihtasutus eesmärgiga rajada Lõuna-Eestisse paik, kus pokude maailmaga oleks külalistel turvaline ja õdus tutvust teha. Peagi sündis Urvaste vallas Pokumaa.

Lisaks toredale Pokukojale ala sissepääsu juures ja kahele vanale taluasemele, on Pokumaal ka kümneid hektareid metsa. Pokumaa loomisel rääkis Edgar Valter metsast nõnda: "Puuko tahab lasta metsal endal otsustada kõige üle, mis temas toimub, ja püüab oma tegemistes metsaga ühist keelt leida. Puuko usaldab ja austab loodust. Ta teab, et see on tugevam ja targem, kui me arvata oskame. Ta teab ka seda, et mets suudab ise end kohendada ja enamikes hädades aidata, kui vaid inimene temaga mõistlikult ringi käib. Puuko teab sedagi, et mets peidab endas palju huvitavat, mis pealiskaudse ja kogenematu pilgu eest varjule jääb. Puuko abiga peaks mets end ka Pokumaa külastajaile avama."

Pokumaa metsad ei ole looduskaitse all, ent neid on otsustatud majandada nõnda, et nende olulisim funktsioon - pakkuda muinasjutulist elamust külastajatele - kindlasti säiliks. Samas võiks Pokumaa metsad pakkuda tarbepuitu, mida kohapeal ja ümbruskonnas tarvis läheb ning vahel tuleb mõned puud langetada ka külaliste ohutuse tagamiseks. Mõningaid metsatöid seal ikkagi tehakse.

Metsaelu aasta lõppu sobib sellistes metsades metsatööde tegemine nagu kirsid koogile. Ühe nädalavahetuse jooksul varume Pokumaa püsimetsast küttepuid ja tarbepuitu. Lisaks uurime asjatundjate juhendamisel, mis kasu püsimetsandus  metsaelule kaasa toob, mis kasu sünnib sellest inimestele ning milliste väljakutsetega peab arvestama.

Talguid toetab SA Keskkonnaivesteeringute Keskus.

Püsimetsa talgud Pokumaal I Püsimetsa talgud Pokumaal III