Rüditalgud Võilaiu hoiualal

02. august - 05. august 2018

Kas sul tekib vahel tahtmine minna kuhugi kaugele ära, asustamata saarele, eemale linnavilinast ja stressisuminast, pista varbad merevette ja nautida kadakaseid merevaateid mõnusas seltskonnas? Kui jah, siis paki oma seljakott kokku, võta rõõmus talgumeel kaasa ja tule meiega Võilaiule!

Ka sellel suvel võtame kätte ja seilame Võilaiu hoiualale, et anda oma panus ühe pisikese linnu nimega niidurüdi ellujäämiseks Eestis.

Võilaid on väike 2,5 ruutkilomeetri suurune asustamata laid, mis asub Muhu külje all ning ala kaitse-eesmärgiks on muuhulgas ka rannaniitude hoidmine. Osaliselt aitavad niitude säilimisele kaasa laiul vabana elavad noorhobused ja veised, kelle karjatamine loob ideaalsed elutingimused Euroopas väga ohustatud niidurüdile. Eestis on neid linde järel ainult umbes 140 paari, Läänemere ümbruses ligikaudu 500 paari. Niidurüdi on lind, kes tuleb Eestisse aprillis ja lahkub juba juuli lõpuks. Ta armastab lagedaid rannaniite ja on väga truu oma pesapaigale, tulles alati sama kohta tagasi. Seda teeb ta ka siis, kui pesapaik on kinni kasvamas.

Rannaniite on Eestis juba sadu aastaid kasutatud karja- ja heinamaadena, mis on soodustanud kurvitsaliste nagu niidurüdi pesitsemist. Karjatamise vähenedes kasvavad rannaniidud paraku kinni.

Siin ongi vaja meie nobedate näppudega talguliste abi, et aidata võidelda nõu ja jõuga niitudel kurikavalalt leviva võsaga. Kadakate ja ka muude põõsaste raie on vajalik selleks, et röövloomad pesitsevatele lindudele vargsi ligi ei saaks hiilida.

Talgud Võilaiul sobivad eriti hästi hobusearmastajatele, kuna laiul võib silmast silma ja koon koonu vastu kohtuda hobusekarjaga, kes seal vabalt ringi kappab ja ühtlasi aitab umbrohu vastu võidelda ja saart puhastada. Paraku jääb neljajalgsete abist üksi väheks. Kuna inimese käsi on vaja just kadakate mahavõtmiseks, siis matkamegi tublide talgulistega taas kord Võilaiule.

Töö seisneb kadakate mahavõtmises mootorsaagide ja oksakääridega ning maharaiutud puude ära põletamises.

Võilaiul saame kogeda ehedat laagrielu, kuna elame telkides laiu peal ja toitu valmistame ise lõkkel ürgaja kombel. Ümberkaudsed rannad pakuvad võimalust mõnusateks suplusteks ning terve Võilaiu atmosfäär ja imelised merevaated teevad hingele pai.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK)

Kõretalgud Harilaiu poolsaarel Võiduküla kõretalgud II