Rüditalgud Võilaiul

01. august - 04. august 2016

Muhumaaga pea et kokku kasvanud Võilaiul ei ole teadaolevalt inimasustust kunagi olnud. Küll on aga seal käidud juba ammusest ajast peale heina tegemas ja loomi karjatamas. Seeläbi on laiule tekkinud omalaadne ja mitmelkesine taimestik ja põnev lindude elupaik.

2, 5 km² suurusel Võilaiul kasvab  tuhandeid aastaid vana pärandkooslustaimestik. Kui seal ei karjata ega niideta, taimestik hävib ja kõrgemad risutaimed kasvavad peale. Sama lugu on ka sealse linnustikuga. Mõned linnud, nagu ka niidurüdi, saavad rannaalal pesitseda ainult siis, kui rand on heinast veepiirini puhtaks söödud.

Tänasel päeval elab Võilaiul vabana noorhobuste kari, kes saart jõudu mööda puhtana hoia.  Aeg-ajalt hoitakse seal ka lehmi ja lambaid. Kui umbrohust saavad loomad hästi jagu, siis pealepressiva kadaka vastu on vaja inimese abi.

Siin saavadki tänavu esimest korda appi tulla tublid talgulised, kes üheskoos kadakale säru teevad ja seeläbi sellel olulisel niidurüdi pesitsusalal lindudele paremad elutingimused loovad.

Kui talgutööd tehtud, ootab talgulisi kuum saun ja värskendavad vihad. Lisaks talgutööle võtame eraldi aja, et tutvuda Muhumaa põnevamate ja omapäraste loodus- ja kultuuriväärtustega.  

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Poripõllu talgud Väikese väina ääres Osmussaare talgud I