Saarnaki laiu orhideetalgud

15. august - 19. august 2022

Saarnaki laiul on paljude talguliste meeltes ebamaine kõla ja värving, sest tegemist on lihtinimesele sedavõrd kättesaamatu kohaga. Esiteks asub ta tsivilisatsioonist kaugel eemal ning teiseks täitub talgugrupp välkkiirelt, sest paadi mahutavus seab grupi suurusele kitsad piirid. Õnneks saame tänavu veidi priisata; teha kaks paadisõitu ja selle võrra rohkem kohti pakkuda. Küll aga tuleb arvestada, et elu Saarnakil on üsna askeetlik — ööbitakse isiklikes telkides ja magamiskottides.

Laiul saab tänapäeva kiire elutempo virvarrist puhata ning nautida endisaegset miljööd, sest säilinud on mitmed Saarnak-Antoni talu hooned, sealhulgas pukktuulik. Alalised elanikud lahkusid siit 1970. aastatel, kui saareelu enam moodsa maailma kiire arenguga sammu pidada ei suutnud. Elati siin aga sajandeid — karmidest ja kasinatest tingimustest hoolimata. Erilist vaatepilti pakub Pärnamäe ränk, kus kivikülvi vahel kõrguvad võimsad niinepuud loojuva päikese kullas hunnitut silmailu loovad.

Saarnaki maastikke aitavad hooldada pehmevillased lambad, kelle määgimist ja valgeid kasukaid talgulistel kindlasti silmata õnnestub. Voonakeste hoolest hoolimata vajab laiu lõunatipp talguliste abi, sest pealetungiv võsa halvendab käpaliste kasvutingimusi. Talgud toimuvad suve lõpus, et vältida tööplatsil õitsevate orhideede tallamist, mis ühtlasi tähendab, et meil ei õnnestu neid kauneid taimi täies õieehtes näha. Sellegipoolest on hea teada, et tänu meie tööle paraneb hariliku muguljuure, hariliku käoraamatu ja soo-neiuvaiba seisukord. Ja kahtlemata on Saarnaki külastus oma elamuste rohkuse poolest sobiv lõpetus suvele.

Talgute toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Pole saadaval
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
International camp on the island of Võilaid: Baltic dunlin Толока для камышовых жаб на острове Мания