Talgud Dzukija rahvuspargis (Leedu)

01. august - 05. august 2019

Eestimaa Looduse Fond ei korralda talguid mitte üksnes kohaliku elurikkuse hüvanguks, vaid aitab loodusväärtuste säilimisele kaasa laiemalt. Koostöös Leedu Looduse Fondiga pakume ainulaadset võimalust hooldada sookilpkonna ja silenastiku elupaiku Leedu lõunapiiril asuvas Dzūkija rahvuspargis. Euroopas üliharuldaste liikide säilimist aitame tagada koos võõrustajatega, saades niimoodi osa meile küll lähedase, kuid ajaloolt ja kultuurilt siiski eriomase balti naabri hingelaadist. Lisaks kuulub talgupaketti tutvumine Leedu ürgseima ja metsarikkaima, hiiglaslike düünide ja maaliliste jõekestega pikitud piirkonnaga.

Nemunase kaldaid ääristava Dzūkija rahvuspargi peamiseks rikkuseks loetakse puutumatut loodust ja omanäolisi, 30 000 aasta taguse jääaja poolt vormitud maastikke. Arvukate jõgede ja järvede kallastel ja orgude nõlvadel on suuresti säilinud traditsiooniline maaviljelus ja elulaad. Mõnepäevase väisanguga küllap ei hoomagi piirkonna inimeste ja looduse koostoime kõiki nüansse, seda enam tasub pühenduda loodusrikkuste nautimisele. Rahvuspargi giidide ja leedu sõprade abil teeme tutvust Leedu suurima, ca 700 km2 looduskaitseala hinnalisimate huviväärsustega, Ja muidugi saame rahvuspargi loodusega sinasõbramaks talgutöid tehes – puhastades spetsiaalselt sookilpkonnadele tehtud tiike hundinuiadest ja eemaldades kanarbikulisi silenastiku ja tedre elupaikadest. Talgutöid teeme koos Leedu Looduse Fondi vabatahtlikega.

Talgud kestavad kokku viis päeva. Neljapäeva varahommikul alustame sõitu Tartust Leetu, tee peal külastame Sõelapaljandit. Hilisõhtuks jõuame majutuskohta Puvočiai külas. Reedel on plaanis rahvuspargi giidiga ekskursioon Merkine lähedal ja hiljem lähme eksperdiga otsima sookilpkonni neile omases elupaigas. Loodetavasti õnnestub näha ka harivesilikku, punakõht-unki ja lehekonna. Külaskäigu lõpus külastame Merkine püramiidi. Laupäeval teeme talgutööd Musteikas nõmm liivikul, kus kitkume välja erinevaid kanarbikulisi. Selles elupaigas võime kohata silenastikut ja tetre, ohustatud taimedest mägiarnikat ja palu-karukella. Pühapäeval teeme talgutööd Merkines, kus juurime tiikidest välja hundinuia. Peale lõunat suundume kanuumatkale mööda Merkysi jõge tagasi majutuskohta. Esmaspäev on planeeritud tagasisõidule, tee peal külastame Trakai saare lossi.

Talguid juhivad kogenud talgujuhid Kristiina Kübarsepp ja Epp Adler.

Talgute kulud kaetakse osalejate osalustasust.

Rahvusvaheline soode taastamise talgutriatlon: Feodori-Tudu-Sirtsi Kesselaiu talgud