Vatla kõretalgud MAFFi ajal

23. september - 25. september 2022

Vatla talgutelt saavad talgulised alati mitmekordse looduselamuse – päeva ajal rühmame Vatla karjääris toimetava kõre elupaiga taastamisel ning õhtul saame osa keskmisest veidi pidulikumast festivalimelust – nimelt täitub tänavu Matsalu Loodusfilmide Festivalil (MAFF) 20 aastat. Nagu ikka, sõidame pärast talgutööd Lihulasse, kus osaleme MAFFi auhinnagalal ja vaatame festivali võidufilmi.

Kõre ehk juttselg-kärnkonn (Epidalea calamita) on Eestis leiduvast kolmest kärnkonnaliigist kõige väiksem. Täiskasvanud isendi kehapikkuseks on umbes 5–8 cm. Kehaehituselt on kõre jässakas ja lühijalgne, mistõttu liigub ta maapinnal ronides või joostes, meenutades seepärast pigem hiirt kui konna. Piki selga kulgeb kitsas, säravkollane triip, mis on kõrele andnud nimetuse juttselg-kärnkonn.

Tänaseks on kõrest saanud Eestis haruldane kahepaikne, kuid vanemad inimesed teavad rääkida, et kunagi olla kõred Lääne-Eestis ning Pärnumaal päris tavalised asukad olnud. Liik on kadumas sobilike elupaikade hävimise tagajärjel: rannaniidud ja -karjamaad üha võsastuvad. Kõre aga vajab elutegevuseks avatud maastikku – võsa vahel on keeruline lühikeste jalgadega mööda maapinda tatsata. Õnneks on mitmed kõrepopulatsioonid avastanud vanad liivakarjäärid, kus leidub veel piisavalt avarust ja sigimiseks sobilikke veesilmi.

Üheks selliseks kohaks on Pärnumaal asuv Vatla karjäär. Sestap lööme Vatlas üheskoos käed külge, et kõretiikide ja -lompide kaldaid võsast puhastada. Nii suurendame üheskoos võimalust, et kõrede kaunis õhtulaul kord siin jälle valjemalt kõlama hakkab. Talgutööst vabal ajal uudistame Lääneranna valla põnevaid paiku. Lihulasse Matsalu Loodusfilmide Festivali ehk MAFFi auhinnagalale võidufilmi vaatama suundume laupäeva õhtul.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Pole saadaval
Lisa annetus
10 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Kurdlehise kibuvitsa tõrjetalgud Saaremaal Tagalahe ääres Lusika must-toonekure talgud