“Mudakonn on väike kahepaikne, kes veedab suurema osa päevast maasse kaevunult. Seepärast võib teda rohkem kohata Lõuna- ja Kagu-Eesti liivastel ja savistel aladel,” seletas kahepaiksete ekspert Riinu Rannap. Lohusuu luitealal on lähiaastatel 600 meetrisel ribal mudakonna elutingimuste parandamiseks plaanis mitmesugused tööd. Ettepanekuid ala taastamiseks on teinud Euroopas tunnustatud kahepaiksete ekspert Wouter de Vries, kes on samuti nädalavahetuse talgutele tulemas, et seletada nende tööde vajalikkust. 

Juba 16. suve viib ELF vabatahtlikud talgulised loodusesse erinevate liikide hüvanguks talgutööd tegema. "Tehtavast tööhulgast palju olulisem on inimesi teavitada, miks seda tööd on tarvis teha. Mudakonna puhul on selge, et paljud sigimistiigid kasvavad ilma inimese sekkumiseta kinni. Seda sõnumit saavad meie talgulised ka teistele edasi anda ja võib juhtuda, et selle tulemusena võib keegi oma saunatiigist harulduse leida,” selgitab talgute loodushariduslikku tausta ELFi talgukorraldaja Triin Nõu. “Kuna kahepaiksed on keskkonnatundlikud liigid, siis tähendab see, et tiik on heas seisukorras,” julgustab Riinu Rannap kahepaikseid märkama. 

ELFi talgulised eemaldavad luitealalt võsa ja puhastavad kudemistiiki sinna jäetud olmeprügist. Võsast puhas ala lihtsustab kahepaiksete liikumist maastikus, kudemistiigini jõudmine on oluline, et liik säiliks. Tööst vabal ajal uuritakse ekspertide juhendamisel, milliseid kahepaikseid piirkonnas veel leidub. 

Sel suvel on ELFil üle Eesti toimumas 20 eripärast talgureisi, millega huvilised saavad veel liituda veebilehel: http://www.talgud.ee/talgud/2015. Lisaks mudakonnale saavad talgulised kaasa lüüa kõre ja ebapärlikarbi elutingimuste parandamiseks.  

Talgute korraldamist toetavad SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, RMK ja mitmed eraisikud ning ettevõtted. Mudakonna elupaikade talgud Ida-Virumaal toimuvad koostöös Keskkonnaametiga.