Abruka niidurüditalgud

09. august - 13. august 2024

Abrukal on imekaunid sõnajalgadesse uppunud lehtmetsad ja jämedate pahklike tüvedega niinepuud. Siinsed paigad on eestlaste mällu vajutanud kirjanikud Jüri ja Ülo Tuulik ning Albert Uustulnd oma lustakate raamatute ja unustamatute tegelaskujudega. Abruka on kohane paik, kuhu kiirest argipäevast vahelduse saamiseks põgeneda ning lasta ajarattal omasoodu kulgeda. Aga mitte ainult. Abruka on ka paik, kus lisaks saareelu nautimisele ulatada abikäsi Eesti loodusele.

Soorüdi alamliik niidurüdi on rannaniitudel pesitsev lind, kelle arvukus on viimase 60 aastaga langenud kõigest 200 paarini. Peamiseks ohuteguriks on kasutuseta jäänud rannakarjamaade võsastumine, sest lühijalgsele niidurüdile ei sobi kõrge taimestikuga alad. Ta vajab loomade poolt madalaks söödud muruga rannikuala, kus leidub toidupoolist ehk selgrootuid pakkuvaid veesilmi ja mudalaike. Ühtlasi kujutavad võsatukad niidurüdile ohtu ka selles mõttes, et nende varjust saavad linde rünnata kiskjad. Niidurüdi on meelepärane kõhutäis nii rebasele, kährikkoerale ja mingile, kui ka hallvaresele, rongale, kalakajakale ja loorkullidele.

Seetõttu katsume niidurüdile abiks olla rannaniitude puhastamisel kadakatest ning edasise töö – uute kadakate pealekasvamise vältimise – teevad ära juba mägiveised. Talgutöö kõrvalt tasub kindlasti vaatama minna ka kunagist hirvede jootmiskohta. Esimene isahirv toodi Abrukale 1927. aastal, kuid pruudipuudusel kippus armuvalus loom paksu pahandust tekitama. Tolleaegne ajaleht kirjeldab hirve nõnda: "Ta sarwiline nägu ilmus südaöösi akna taha ja koputas. Siis poksis ta mööda seinu ja uksi. Magada ei saanud keegi. Eriti armastas ta palwetundidel käia. Keset liigutawat palvetundi wahtis ta oma koleda näoga aknast naistele näkku. Sageli juhtus, et naised põgenesid palwetundidelt, sest wa' põrguline ise ilmunud akna taha." Niisiis olge Abruka sügavrohelises metsas jalutades valvsad – ehk on veel tänapäevalgi mõni "põrguline" liikvel.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Läbi müüdud
Talgurebase registreering (esimest korda ELFi talgutel)
55 €
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Saarnaki laiu orhideetalgud Hanikatsi laiu puisniidutalgud