Hanikatsi laiu puisniidutalgud

12. august - 16. august 2024

Hanikatsi laid asub Hiiumaast võrdlemisi kaugel, mis võib olla ka selle saarekillukese suhteliselt hilise asutamise põhjuseks: tõenäoliselt ei olnud siin püsielanikke veel 17. sajandi keskpaiku. Õige pea asus siia aga kaluripere, seejärel kõrts ning kahe maailmasõja vahel oli laiul kaks talu. Saar tühjenes inimestest 1964. aastal. Jäljed mõnesaja-aastasest inimtegevusest on aga veel jälgitavad: laidu katavad ranna- ja puisniidud ning puiskarjamaad – mõned veel hoolduses, aga paljud võssa kasvanud.

Puisniidud on looduslikud heinamaad, kus kasvavad hajusalt puud ja põõsad. Taolise kauni maastiku säilimiseks on tarvis iga-aastane niitmine ja niite koristamine, samuti puude ja põõsaste kujundamine. Puisniitu iseloomustab liigirikkus, niidu- ja metsakoosluse taimede koos kasvamine, mis on tingitud valgus- ja niiskustingimuste mitmekesisusest. Hanikatsil on loendatud üle 440 soontaime- ja 117 samblikuliiki. Säärast võrratut ja harukordset elurikkust saab hoida vaid poollooduslikke koosluseid hooldades. Sestap asume üht Hanikatsi puisniidulapikest korrastama, raiudes maha põlispuude vahele kasvanud võsa. Töölõigu näitab kätte Elle Roosaluste, kes on oma kambaga juba palju aastaid laiul pärandmaastikke taastanud. 

Töö kõrvalt jääb ka piisavalt vaba aega selle tõeliselt eksootilise sihtkoha avastamiseks. Siinsed jämedad tammed on kui heasoovlikud vanaemad, kes pakuvad hoolt ja kaitset ka paljudele teistele liikidele. Lepana mets kogu oma terviklikkuses on vaimustav! Silmad tasub lahti hoida ka saare püsielanike rebaste suhtes: mõni neist on päris julge ja võib teha katset talgutoitu kõrvale nihverdada.

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Läbi müüdud
Läbi müüdud
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Abruka niidurüditalgud Võilaiu niidurüditalgud