Võilaiu niidurüditalgud

15. august - 18. august 2024

Muhumaa lõunarannikul asub üks põnev, kuid vähetuntud saar, mil nimeks Võilaid. Tegemist on asustamata ja siin-seal laiguti kadastikuga kaetud saarega, kus leidub ohtralt vanade küünide vundamente ning ka üks kena lehtpuusalu iidvana õunapuuga. Ja hobused! Vabalt ringi liikuvad ja uudishimulikud hobused, kes tulevad meelsasti sõprust sobitama ning annavad talgutööle juurde täiesti uue maigu. Võilaiu talgute eredaimaks hetkeks on ikka peetud traktoriga läbi mere saarele ja tagasi sõitmist.

Niidurüdi on pika noka ja tagasihoidliku kollase-pruuni-valge sulestikuga pesitseja Eesti rannaniitudel. Malbele välimuse sarnanselt on tagasihoidlik ka selle linnuliigi Läänemere-äärne arvukus. Tõtt-öelda on meie rannaniitudel pesitsevate niidurüdide arv 1960. aastaga võrreldes kahanenud 1500 paarilt umbes 200 paarini.

Lühikeste jalgade tõttu eelistab niidurüdi elu- ja toitumispaigana madalamuruseid ja lagedaid rannaniite. Ühtlasi peab tal olema ligipääs lompidele, mudalaikudele, veesoontele ja avatud veepiirile, kus leidub kehakinnituseks paslikuid selgrootuid. Taoliste rannaniitude pindala on aga suuresti vähenenud nii neil aladel karjatamise katkemise kui maakuivenduse tõttu. Endised lagedad alad kasvavad võsa ja kadastikku täis, mistõttu kaovad niidurüdile sobilikud pesitsus- ja toitumispaigad ning tekivad varitsuskohad rüdisid jahtivatele kiskjatele.

Kuigi siinse asurkonna vähenemine on viimase kümnendi jooksul peatunud, on tarvis tegutseda selle nimel, et niidurüdi Eestisse püsima jääks. Talguliste abiga eemaldame rannaniidult sobimatu võsa parendades seeläbi niidurüdide elutingimusi ja suurendades tibude ellujäämisvõimalusi. Tööst vabal ajal uudistame Muhumaa loodust, supleme merevees ning naudime saunamõnusid.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Läbi müüdud
Läbi müüdud
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Hanikatsi laiu puisniidutalgud Kesselaiu loopealsete talgud