Kesselaiu loopealsete talgud

20. august - 23. august 2024

Kesselaid on lummav üksik saar Suures Väinas, mille kohta on öeldud, et tegemist on Eesti vanima ja kõrgeima laiuga. Siinne uhke pankrannik pakub kordumatut vaatemängu ja olgugi, et tegemist on pisike saarega, on metsaradadel uidates äraeksimine täiesti võimalik. Kohalikud ütlevad, et Kesselaiul asuvad maailma parimad maasikaväljad ning seenemetsad. Lisaks mererannale ja ilusale metsale rikastavad Kesselaiu maastikku loopealsed, mille taastamisele ootamegi appi talguliste vapraid töökäsi.

Loopealsed ehk alvarid on õhukese lubjarikka mullaga poollooduslikud rohumaad. Mullakihi paksus on üldjuhul vähem kui 20 cm, kuid sellest hoolimata on loopealsed mullad väga viljakad ning sellest tulenevalt on liigirikkus hämmastavalt suur. Loopealseid on traditsiooniliselt kasutatud karjamaana veiste ja lammaste ning ka hobuste karjatamisel. Et karjatati erinevaid loomi, siis tagasid eri loopealsetele taimeliikidele ühtlasemad tingimused ning ükski liik ei saanud hakata domineerima. Möödunud sajandi teisest poolest alates jäid aga loomapidamine soiku ning loopealsetel hakkasid tasapisi võimutsema kadakad. Kesselaiul on talguid peetud juba mitmeid aastaid ning kadakate alt vabanenud maad aitavad hooldada mägiveised ja lambad. Siiski on saarel veel mitmeid maalappe, mis ootavad talguliste abil kadakate eemaldamist ja endisaegse ilme taastamist.

Talgutööna eemaldame Kesselaiu loopealselt kadakavõsa, tassime maharaiutu hunnikusse ning võimaluse korral põletame. Üldteada on aga fakt, et ELFi talgud ei tähenda ainult töö rassimist, vaid ka mõnusat ajaviidet: vabal ajal teeme tutvust saare kauni loodusega, supleme karastavas merevees ja vaatame, kas meilgi õnnestub metsa ära eksida. Kesselaiu talgutel ööbime Abaja telkimisplatsil ning hõrgud talgutoidud valmivad kas matkapliidil või lõkke peal.

Talguid rahastab LIFE projekt „Loodusrikas Eesti“ (LIFE-IP ForEst&FarmLand).
Läbi müüdud
Läbi müüdud
Lisa annetus
20 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Võilaiu niidurüditalgud Толока для малого чернозобика на острове Кыйнасту