Allika puisniidutalgud MAFFi ajal, täistaimetoiduga

22. september - 24. september 2023

Matsalu rahvuspark on just sobiv koht värskelt saabunud sügise tervitamiseks, kas langevate lehtede sahinal rändlindudele lehvitades või hoopis maa seest nina välja pistnud seeneriigi esindajaid uudistades. Matsalu sügistalgud pakuvad alati mitmekordset looduselamust, kuna pärast talguplatsil rühmamist ootab meid ees Matsalu Loodusfilmide Festivali kõige paremaks kuulutatud filmi ühine vaatamine. Ühtlasi  rõõmustavad need talgud keskkonnasäästlike harjumuste pooldajaid, sest pakutav toit on täistaimne ehk vaba loomsest toormest.

Puisniidud on meie kõige liigirikkamad kooslused, mis hakkasid iidsete asulakohtade ümber tekkima umbes 7000 aasta eest. Mitmete sajandite vältel on nad kujunenud karjakasvatuse ning muu inimtegevuse tulemusena, mistõttu nimetatakse puisniite poollooduslikeks kooslusteks. Lisaks loomasöödale on inimene ajast aega saanud puisniidult küll hagu ja puitu, seeni ja marju, ravimtaimi ning ka sobivaid taimi lõngade ja kangaste värvimiseks. Möödunud sajandi keskpaigas suurtootmisele üleminekuga kadus vajadus väikeste heina- ja karjamaade järele ning puisniidud hakkasid kiiresti võsastuma, mistõttu on neid tänaseks vaid imeväike osa säilinud.  

Allika puisniit on tüüpiline "ühe talu heinaaed", millest on aegade jooksul kujunenud üks seitsmest Eesti puisniidust, kus ühel ruutmeetril liikide arv on üle 60. Nimelt on siit leitud ühe ruutmeetri pealt 62 erinevat liiki taimi. Kokku on Allikalt leitud lausa 135 liiki taimi. Puisniitu on ühe talu pererahvas hooldanud mitme põlvkonna jooksul ning talguliste abikäed on igati teretulnud. 

Tööst vabal ajal naudime sügisest Matsalu rahvusparki ja laupäeva õhtul külastame Matsalu Loodusfilmide Festivali (MAFF) kus vaatame üheskoos ära festivali võidufilmi. 

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
ELFi XIII moositalgud Palupõhjas Rammu saare kukemarjanõmme talgud, täistaimetoiduga