Allikasoo talgud Jõgevamaal Mustallikal

04. oktoober - 06. oktoober 2019

Jõgevamaal asub Mustallika looduskaitseala, mis on moodustatud liigirikka allikalise madalsoo kaitseks. Suvel pakuvad siin silmailu mitmed võrratud käpalised, sealhulgas harilik käoraamat, vööthuul-sõrmkäpp ja kuradi sõrmkäpp. Ala sobib väga hästi ka kaitsealuse taime eesti soojumika jaoks, mis eelistabki kasvualadena allikasoid, madalsoid ja soostuvaid niite. Seda taime on vähesel määral leitud ka Lätist, kuid Eesti on liigi peamine levikupiirkond.

Selleks, et Mustallika oivaline liigirikkus püsiks, on tarvis allikasood avatuna hoida. Ajalooliselt on seda teinud loomakarjad, sest piirkond on varemalt olnud karjatatav. Traditsiooniline karjapidamine ja maakasutus on aga paljuski muutunud ning tänapäeval tuleb pealetungiva võsa ohjamiseks teostada perioodiliselt raiet. Tööga tehti algust 2012. aastal ning aasta-aastalt on tasapisi ala hooldamist jätkatud. Tänavusel talgul on talguliste ülesandeks kännuvõsude ja kõrgrohustu eemaldamine, kokkuriisumine ja põletamine.

Boonuseks saavad sellel talgul osalejad Jõgevamaa loodusmehe Vahur Sepa juhendamisel kaasa lüüa ööloomade teema-aasta retkel, kus tutvutakse ühe põneva öise eluviisiga loomaga: nimelt mägraga. Mäkra ennast me tõenäoliselt küll sellel retkel ei kohta, kuid kindlasti näeme märke tema elutegevusest ning saame huvitavaid uusi teadmisi. Vahur Sepp on tuntud muheda jutu ja ammendamatute teadmiste poolest kodumaiste metsloomade igapäevaelu puudutavates küsimustes. Retk algab reedel, 4. oktoobril kell 17:00 Tormas.

Talgukuulutuse fotol on käpaline soo-neiuvaip, mida võib suvekuudel õitsemas näha ka Mustallikal. Autor: Nele Verhovtsova.

Talguid kaasrahastab RMK.

Neeruti mudakonna talgud Prügikoristustalgud nahkhiirte talvituspaigas Vääna-Postil III