Heinategu Viidumäe puisniidul

14. juuli - 17. juuli 2011

Kui Saaremaa peale jääaja lõppu suurest liustikukoormast vabanes, oli just Viidumäe piirkond esimene, mis ennast mereveest välja pressis. Nüüd turritab see põnev kant madala Saarema kohta märkimisväärselt kohati pea 60 meetri kõrgusel merepinnast.

Mitmekesistest geoloogilistest tingimustest tulenevalt on see piirkond erakordselt rikas eri elupaikade ja liikide poolest. Viidumäe elurikkust märkasid looduskaitsjad juba üsna ammu ning kaitse all on ta juba aastast 1957. Siinsetes allikasoodes kasvab ka viktoriiniküsimustes tihti esinev Eestimaa endeem saaremaa robirohi.

Üks väga oluline Viidumäe kaitseala väärtus on puisniit. Sellelt leiab suure portsu kogu kaitsealal kasvavast 700 taimeliigist. Eriliseks teeb Viidumäe puisniidu ka asjaolu, et siin on heina tehtud järjepidevalt, see tähendab, et vastupidiselt paljudele teistele pole kunagi olnud tarvis siinset puisniitu taastada.

Viidumäe puisniit ootab ka sel suvel heinalisi abikätt ulatama ja sajanditevanust traditsiooni jätkama. Lisaks heinateole saavad kohaletulijad osa paljudest Lääne-Saaremaa võludest, suplusest merevees, väljasõitudest põnevatesse paikadesse ja kuumast saunaleilist.

Talgujuht on Rait Parts.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Nahkhiiretalgud Harjumaal Talguregatt I: Manija-Abruka-Virtsu