Kadakatalgud Kesselaiul

11. juuli - 14. juuli 2013

„Ei tea, mis saar see seal on?“ - „Ei tea jah,“ räägivad tihti Saaremaa külalised praamil Suurt väina ületades pilgud põhja suunda pööratult. ELFi talgulised, kes aastate jooksul saart külastanud, teavad aga väga hästi, et see on Kesselaid - põnev ja liigirikas asustatud saar, kus kasvab maitsvaid maasikaid ning mille pärandkoosluste taastamisel on oodatud iga kätepaar.

Kesselaid on vaatamata oma suhteliselt väiksele pindalale merest juba päris ammu kerkinud. Sellest annab tunnistust nii saare kõrgus merepinnast, uhke pankrannik kui ka tuhandete aastate jooksul kujunenud taimede liigirikkus.

Ka saare ajalugu on kirju ning kes kohale tuleb, saab sellest ehk rohkem teada. Olgu aga öeldud, et veel sadakond aastat tagasi elas siin mitu tosinat inimest, kes karjatasid siin ohtrasti ka kariloomi ning saart katsid peaasjalikult loopealsed, mis olid koduks paljudele niidutaimedele, liblikatele ja putukatele.

Suur osa tolleaegsest hiilgusest on saarelt tänaseks kadunud, kuid taastamist väärivaid loopealseid on siin palju ja õnneks on tekkinud ka inimesi, kes end selle saarekese ja loopealsete hooldamisega tõsisemalt siduda soovivad. Selle tubli rahva püüdlusi me talgutega toetama suundumegi. Tööks on kadakate raiumine ja kokku vedamine. Lisaks tööle saavad talgulised osa eraldatud paiga mõnusast laagrielust ning õpivad saart läbi ja lõhki tundma.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Saarnaki talgud Põgari-Sassi rüditalgud