Vereva lemmmaltsa tõrje Karulas

25. juuni - 27. juuni 2021

Verev lemmmalts on võõrtaimeliik, kes on asunud siinses looduses hoogsasti levima. Kõrge kasvu ja kaunite roosakaslillade õite tõttu on ta olnud hinnatud ilutaim aianduses ning sealtkaudu ongi too liik Eestisse sattunud. Kiire leviku – taim võib viljuda mitu korda suve jooksul – ning tihedate kolooniate moodustumise tõttu on lemmmalts ohustamas meie kohalikke taimekooslused. Eriti hästi levib liik hõredates metsades, raiesmikel ja niisketel lamminiitudel. Õnneks on võimalik verevat lemmmaltsa väljanoppimise teel edukalt tõrjuda.

Seetõttu suundume Ähijärve äärde, kus verev lemmmalts levib tihedas metsaaluses mööda ojakaldaid. Talgutööga alustati siin 2018. aastal ning aasta-aastalt on taimi märkimisväärselt vähemaks jäänud. Niisiis on lootust, et järjepidevat tõrjet jätkates, saab invasiivset võõrtaimeliigist selles paigas jagu. Need talgud sobivad suurepäraselt rahu ja vaikust armastavale inimesele, sest kõrvu ei lukusta talgute lahutamatud kaaslased mootorsaed ja võsalõikurid. Õrnalt varrest tõmmates tuleb taim koos juurtega maast lahti ning neid hunnikusse ladustades tuleb jälgida, et juured jääksid väljapoole. Nii ei ole välja tõmmatud taimedel võimalik uuesti juurduda.

Kui talgutöö tehtud, naudime Karula rahvuspargi kaunist kuppelmaastikku ning tutvume siinse pärandkultuuriga. Kindlasti jätkub aega ka värskendavateks suplusteks Ähijärves ning ära saab proovitud kohalik traditsiooniline suitsusaun.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Registreerumine on lõppenud!
Pole saadaval
Pole saadaval
Metsise seiretalgud Kirde-Eestis Пропалывание инвазивной Недотроги желёзконосной в Отепяя