Vanavanematele ja lastelastele: vereva lemmmaltsa tõrjetalgud Karulas

30. juuli - 31. juuli 2022

Kustume vanavanemaid koos lastelastega veetma lõbusat nädalavahetust Karula rahvuspargi küngaste keskel. Eesti kõige pisemas rahvuspargis laiuvad maalilised "mäekesed", omanäolised pärandkultuurimaastikud ja tohutud metsamassiivid. Mandrijää taandumisel tekkis siia hulgaliselt väikseid järvekesi, neid on lausa nii palju, et võib öelda, et iga künka taga asub järveke. Siinset rahvast peetakse eriti lahkeks ja sõbralikuks – soovi korral võib iga kell mõne künka taha peitu minna ning kurja tuju sinna maha jätta. Paraku on Karula idülli ja loodusväärtust asunud häirima üks pahalane – invasiivne võõrliik verev lemmmalts, mille väljakitkumisele nii väikeste kui suurte talguliste abikäed marjaks ära kuluvad.

Verev lemmmalts (Impatiens glandulifera) on üheaastane rohttaim, mis pärineb Himaalajast. Oma pilkupüüdvate õite tõttu toodi teda juba 19. sajandi keskpaiku ilutaimena Euroopasse ja peagi sai temast ka Eestis populaarne koduaedade kaunistaja. Paraku sobib verevale lemmmaltsale meie kliima nii hästi, et üsna kiiresti levis ta koduaiast loodusesse, kus hakkas kohalikku taimestikku välja tõrjuma.

Tegemist on kiirekasvulise taimega, mis kasvab kuni 1,5–2 meetri kõrguseks ning õitseb juulis ja augustis. Roosad kiivrikujulised tugevalõhnalised õied võivad olla valged, roosakad või hoopis tumepunased. Vili on 3–5 cm pikkune tõlvikukujuline kupar, mis puutest lõheneb ja katapulteerib seemned kuni 7 meetri kaugusele. Erinevate andmete põhjal on üks taim võimeline tootma ligikaudu kuni 2500–4000 seemet ning ühel ruutmeetril kasvavate taimede seemnete arv võib küündida 32 000-ni.

Talgute raames võitleme vereva lemmmaltsaga väljakitkumise teel, kuna taime juur eemaldub pinnasest kergesti. Küll aga tuleb olla eriti tähelepanelik, sest esmapilgul võivad mitmed isendid märkamata jääda – mistõttu on mõistlik ala mitu korda läbi “kammida”. Seega tähendab talgutöö mõnusat looduses jalutamist, mis on jõukohane kõigile, kel jalad kannavad.

Tööst vabal ajal jalutame Karula rahvuspargi kuplite vahelistel matkaradadel ning soovijad saavad end kasta kasvõi mitmesse siinsesse järve. Sumedas augustiõhtus naudime suitsusauna võlusid ja kvaliteetaega lastelaste seltsis. 

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK)

Läbi müüdud
Lisa annetus
10 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Manilaiu kõretalgud Kõinastu lee rüditalgud