Kõinastu lee rüditalgud

01. august - 04. august 2022

Seekord viivad talgutööd meid "poolsaare moodi saarele" – Kõinastu leele. See on ligi kolme kilomeetri pikkune liivaste leetseljakute rida, mis ühendab Muhumaad Kõinastu laiuga. Madala veetaseme korral on leed mööda võimalik üsna lihtsa vaevaga Muhust Kõinastule jalutada. Ja just läbi mere matkates me seekordse talguseiklusega algust teemegi. Kõinastu leel toimetab suvisel ajal uudishimulik veisekari, kes aeg-ajalt talgutöödel silma peal hoidmas käivad. Tegemist on üsna väljakutsete rohke talguga, kuid kahtlemata pakub Kõinastu lee elamusi, mida kusagilt mujalt naljalt ei leia. 

Siinne rannaniit on pesituspaigaks niidurüdile - kunagi oli ta Eestis tavaline haudelind, kuid pesitsuspaikade vähenemise tõttu on niidurüdi arvukus viimastel kümnenditel olnud pidevas langustrendis. Niidurüdi saabub meie randadesse aprillis ja lahkub juuli lõpuks. Välimuselt on ta umbes kuldnoka suurune, kõhualuse värvus varieerub tumehallist mustani. Pesitsuseks vajab niidurüdi tiheda rohuga kaetud lagedat maapinda, mille läheduses oleks ka mõni veesilm või mudalomp. Varasematel aegadel kasutati rannaniite karjamaadena, mistõttu inimene tekitas niidurüdile sobiva pesitsuskeskkonna. Tänaseks on aga karjakasvatus meie rannaniitudel peaaegu kadunud, mistõttu rannakarjamaad tasapisi võsastunud ja niidurüdile sobimatuks pesituspaigaks muutunud. Egas midagi – haarame tööriistad, kahlame läbi mere Kõinastu leele ning viime niidurüdi pesitsuspaikades läbi restaureerimiskuuri.

Talgutööna eemaldame rannaniidult kadakaid ja muid põõsaid, et luua niidurüdile meeldiv pesitsuspaik. Sobiva ilmastiku korral põletame raiutud võsa kohapeal ära. Tööst vabal ajal uudistame Muhumaa ja Kõinastu omanäolist loodust, naudime ehtsat Vene sauna ja suvist mereranda.

NB! Sellel talgul osaledes tuleb valmis olla, et tööplatsile kõnnitakse läbi mere. Kui veetase on ATV jaoks liiga kõrge, tuleb ka tööriistu kanda.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Vanavanematele ja lastelastele: vereva lemmmaltsa tõrjetalgud Karulas Piirissaare mudakonnatalgud