Karula vereva lemmaltsa talgud I

25. juuni - 29. juuni 2018

Selleks, et eesootavat suve mõnusalt paraja hooga käima lükata, on juuni lõpp parim aeg rõõmsa meelega toredate talgukaaslastega üks väike loodusele ja seega meile kõigile kasulik talgureis ette võtta. Nendelt talgutelt võib leida endale ka uusi toredaid sõpru väljamaalt, kuna tegu on rahvusvaheliste talgutega, kus ühise nõu ja jõuga kurikavala vereva lemmaltsa kimpu käime.

Verev lemmalts on üks ohtlik ja pahasisuline võõrliik. Ta paljuneb väga kiiresti ja võib kasvada üüratuks mammutiks, kuni kahe meetri kõrguseks. Oma erakordselt ilusa ja pilkupüüdva roosade õitega välimuse tõttu on ta meil aianduses väga levinud. Kõik olekski ju justkui hästi, aga lähimaade Soome ja Rootsi praktikat arvestades võib ta suisa invasiivseks muutuda ja meie ilusad ehedad eestimaised liigid välja tõrjuda. Kuna see ei lähe mitte, siis võtamegi meie tublide talgulistega ette ja asume tema vastu võitlusse.

See kaunis kurikael on väga vastupidav liik, seega on parimaks tõrjemeetodiks hoolikas väljarohimine. Ka rohituna ei pruugi ta veel alla anda ja võib ikkagi veel ohtlik olla, kuna ta suudab väga kergesti juured uuesti mulda ajada ja seemned valmitada. Seega ei tohi ennast taime ilust pimestada lasta ja rohitud taimi ei tohiks lihtsalt maapinnale või suurde hunnikusse jätta. Hoolimata taime lämmatavast mõjust teistele taimedele ei tee ta inimesele liiga ja rohimine käsitsi on täiesti ohutu.

Kuigi Eestis on verev lemmmalts massiliselt levinud vaid väga üksikutes kohtades, ei saa seda siiski niimoodi jätta ja heale õnnele loota. Üks lemmaltsa kasvukohtadest on Karulas, kuhu me ühise rindena suundumegi.

Karula rahvuspark on pisikene ja künklik, maalilise kuppelmaastiku ja mitmekesise loodusega. Mets katab üle 70% rahvuspargi pindalast, aga siin on ka palju järvi, väikeseid rabasid ja soid. Põhja-Karulas domineerivad pärandkultuurmaastikud, mis on tekkinud aastatuhandeid kestnud inimtegevuse mõjul.

Peale vereva lemmaltsa käsitsi väljakitkumise vaatame ka ümberkaudses rahvuspargis ringi, käime mõnes mõnusas järves ujumas ja naudime sooja suve ja toredat talguseltskonda. Suitsusauna saab ka.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Talgud Valgevenes Polesjes Riisa raba talgud Soomaal