Riisa raba talgud Soomaal

28. juuni - 01. juuli 2018

Meie talguaasta teised suvised talgud kutsuvad kõiki innukaid loodushuvilisi ürgsesse Riisa rappa omapärases Soomaa Rahvuspargis. See on paik, kus aastaaegu on tervelt viis tavapärase nelja asemel, kuna pea igal kevadel korduvad üleujutused keeravad harjutud maastikupildi päris pea peale ja lubavad mõnikord vaid kanuuga asju ajada.

Meie kutsume kõiki vapraid talgulisi avastama Soomaa ürgseid võlusid suve hakul, kui kollased võhumõõgad kuldavad siinseid jõekaldaid vesiroosidega võidu ning laukavesi on mõnusalt jahe.

Rabad on ühed meie ürgsematest eluslooduse kooslustest ja kuuluvad põlislooduse näidisalade hulka. Soomaa rahvuspark ongi loodud suurte rabade, lamminiitude, soostunud metsade, looklevate jõgede ja kultuuripärandi uurimiseks, tutvustamiseks ja kaitseks.

Paraku on isegi osa kaitsealustest soodest kuivenduse tagajärjel kannatada saanud. Õnneks on meil mitmel pool võimalik seda protsessi veel tagasi pöörata, sulgedes kuivenduskraavid ning taastades seeläbi loodusliku veerežiimi. Nii hakkab sookooslus ise vähehaaval taastuma. Peamised taastamistööd on kraavide kinni ajamine ning paisudega sulgemine, mida me lähemegi Riisa rappa ühise nõu ja jõuga tegema.

Enamikes Euroopa riikides on sood peaaegu hävitatud, meil õnneks veel nii hullusti läinud ei ole. Seega tuleb teha kõik meie võimuses olev, et soode ja rabade aastatuhandeid vanad omanäolised kooslused pakuksid rahulikku elu- ja kasvupaika paljudele pisematele ja suurematele loomadele, lindudele ja taimedele ka edaspidi. Rääkimata sellest, et ka inimeseloom käib heameelega raba puutumata ilu ja vaikust nautimas.

Talgutööst vabal ajal saab teha tutvust Riisa raba õpperaja ja vaatetorniga, ujuda laugastes ja hingata sisse mõnusat vaikset rabahõngu.Ööbime Karuskose talus Soomaa südames otse Raudna jõe kaldal, kus naudime ehedat suitsusauna ja soovijatel on võimalus omal kulul sõita kanuu ja süstaga. Karuskose lähedale jääb ka Eesti kõrgeima soomassiiviga Kuresoo oma võrratute vaadetega.

Talguid kaasrahastab RMK.

Foto autor on Marion Undusk.
Karula vereva lemmaltsa talgud I Kõretalgud Vatla karjääris