Kõretalgud Vatla karjääris

29. juuni - 04. juuli 2018

Kas sina oled juba kõrega kohtunud? Aga juttselg-kärnkonnaga? Kui ei, siis nüüd on selleks viimane aeg ning Vatla karjäär on üks neist paikadest Eestis, kus on selline võimalus olemas on. Suvine aeg on parim aeg tulla Vatlasse Läänemaal ja veeta toreda seltskonnaga üks mõnus talgureis. Selleks, et meeli linnamelust rahustada ja keha karastada, sobib looduses viibimine ja igaühele sobivas tempos füüsiline töö kõige paremini.

Et kõik ausalt ära rääkida nagu oli, siis peab tunnistama, et tegu on sama tegelasega – kõre ehk juttselg-kärnkonn. Muidu siin nii tavaline kõre on Eesti rannaniitudelt pea täielikult kadunud vaid mõnekümne aastaga. ELFi talguliste abiga on püütud veel säilinud või taasasustatud populatsioonide elutingimusi parandada sellest ajast, kui regulaarne talgukorraldamine algas.

Alates seitsmekümnendatest on täheldatud arvukuse olulist langust ning 2010. aastal hinnati kogu Eesti asurkonnaks vaid kuni 1000 täiskasvanud isendit. Kõre elus hoidmiseks taastatakse ulatuslikult maastikku ja lisaks kasvatatakse ka noori konni Matsalu ohustatud liikide taastamiskeskuses.

Üks selline paik, kus taasasutatud kõreasurkond näitab märke elujõulisusest ning kus ka varem talguliste abi on tarvis läinud, asub Vatla karjääris. Siin on üks kõre püsielupaikadest Eestis.

Esmapilgul võib tunduda kummaline, et suur hulk väga haruldase liigi tuumikalasid asuvad niivõrd mittelooduslikus elupaigas, nagu seda on karjäär. Kuid just siin on paljud ellujäämisest huvitatud kõred leidnud elupaiga, mis meenutab oma tingimuste poolest enim endisaegseid luiteid ja rannaniite, mis veel mõni inimpõlv tagasi kõrisesid kõrede laulust. Paraku ei ole karjäär erinevalt luitest või karjatatavast rannaniidust kuigi stabiilne elupaik.

Järglaste ilmaletoomiseks kõrele sobivad tiigid on taimestikuvabad ning puhaste kallastega, päikesele avatud ja kiiresti soojeneva veega. Selliste tingimuste hoidmiseks võetakse ette hooldustööd nii vees kui ka maal.

Talgutööks on kinnikasvavate kõre sigilompide puhastamine taimedest ning võsa võtmine ümbritsevalt alalt.

Lisaks talgutööle tutvume ümberkaudse looduse ja vaatamisväärsustega, naudime mõnusat seltskonda, käime kindlasti ujumas ja viskame leili.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Riisa raba talgud Soomaal Talgud Rammu saarel II