Kõretalgud Harilaiu poolsaarel

20. august - 23. august 2019

Saaremaa äärmises loodetipus asub saare omapärasemaid, "noori" poolsaari – Harilaid. Peamiselt liivast ja klibust koosnev maalapp on liigirikas kaitsealuste taimede poolest ja on soodus peatuspaik merelindudele. Eeskätt ootab aga pikisilmi ELFi talgulisi Harilaiule meie rannikualade tähelepanuväärsemaid ja järjest harvemini kohatavaid kahepaikseid – juttselg-kärnkonn ehk kõre.

Kes kord pontsakat ja lühijalgset, maapinnal ronides või joostes pigem hiirt kui konna meenutavat loomakest näinud, ei see enam kõre lummusest vabane. Kahjuks kuuleb kõre kõrisevat kilomeetri kaugusele kostuvat laulu meie suveöödes jätkuvalt liialt harva selleks, et liigi käekäik tervikuna muret ei valmistaks. Karjakasvatuse taandumisega roostuvad ning võsastuvad rannakarjamaad ja kasvavad täis madalad veelõukad ja nii jääb sobivaid elupaiku üha vähemaks. Elupaigana eelistab kõre kerge liivase pinnasega tasaseid, päikeselisi, niiskeid maastikke, kus on madal ja hõre taimestik ning kudemiseks sobivad veekogud. Harilaid oma väljakujunemata taimestiku ning rohkete veesilmadega just selliseid tingimusi pakubki ja meie eesmärk on need nõu ja jõuga kõredele veelgi sobivamaks kohendada.

Seekordsetel talgutel on peamiseks tööks roo niitmine kõretiigi kaldalt ning pealtungiva võsa ohjeldamine. Samuti tõmbame käsitsi välja kõrelompide ümbruses leiduvaid noori männiseemikuid, mis pärinevad kunagiselt vaba liivaga luitealale 1970. aastal istutatud mändidelt.

Vabal ajal saame Harilaiul matkates või luidetel niisama ringi uidates osa saada kujundustööst, mida meri ikka ja jälle poolsaare sopilise rannajoone kallal toimetab. Küllaga pakub avastamisrõõmu ka majutuskoha Viidumäe ümbrus. Viidumägi on ühtlasi ka Saaremaa kõrgeim tipp, mille tornist avaneb võimas vaatepilt ümbritsevatele maastikele.

Talguid kaasrahastab RMK.

Osmussaare talgud Osmussaare talgud II