Osmussaare talgud II

22. august - 25. august 2019

Soome lahe väravat valvav Osmussaar on paljude jaoks tundmatu maa, seega salapära ja müstikat jagub siin küllaga. Viikingiaegset legendi skandinaavlaste peajumala Odini matmisest saarele märgib saare rootsikeelne nimetus Odensholm ja Odini haua leidmise kihk võiks vallata igaüht, kes oma kanna sellel paeklibusel maalapil maha toetab.

ELFi talgulistel on saarele tulekuks küll hoopis asisemad eesmärgid. Nimelt vajavad aastasadade jooksul inimese ja looduse koostöös kujunenud loopealsed puhastamist kadastikest. Seda mitte ainult ajaloolise säilitamise, vaid eelkõige loopealsete kui väärtuslike pärandkoosluste elurikkuse huvides. Kui talgulised on oma panuse andnud, võtavad järje üle kariloomad, kes saarel hea isuga loopealseid hooldavad.

Kuna talgutöö kõrvalt jääb küllaldaselt aega saare-eluga tutvumiseks, tasub teada, et oma maastike, geoloogiliste huviväärsuste, taimestiku, linnustiku ja ajaloo poolest on Osmussaar üks põnevamaid väikesaari Eestis. Umbes 5 km² suurusele saarele annavad ilmet pärast iga suuremat tormi kuju muutvad klibuvallid, nende vahel viirgudena kasvavad kadastikud ning veesilmad. Saare põhjaosas asenduvad kliburannad kuni 8 m kõrguse pankrannaga. Kivide maailmale lisavad põnevust mustad ja nukilised gneissbretšarahnud, jäljed 535 milj. aasta tagusest hiiglaslikust Neugrundi meteoriidiplahvatusest.

Osmussaar on olnud rannarootslaste asupaik vähemalt pool tuhat aastat. Teise maailmasõja ajal sunniti elanikud saarelt lahkuma ning mälestused neist on säilinud vaid rootsipärastes kohanimedes. Saarel pikalt tegutsenud vene sõjaväebaasi militaarse pärandi jäänused sulanduvad küll aegamisi loodusesse, aga pakuvad veel küllaldaselt mõtlemisainet kodumaa karmivõitu möödaniku üle.

Lisaks talgutööle ja retkedele saare põnevamatesse paikadesse naudime suverõõme nagu meres ujumist ning mõnusat laagrielu toreda talguseltskonnaga. Sauna teeme ka. Sõltumata sellest, kas oled geoloogia-, ajaloo- või bioloogiahuviline või lihtsalt uudishimulik kulgeja, leiad sellelt maagiliselt saarelt palju avastamisväärset.

Talguid kaasrahastab RMK.

Kõretalgud Harilaiu poolsaarel Osmussaare talgud III