Kõretalgud Võidukülas Luitemaal

06. august - 08. august 2010

Lõuna-Pärnumaal asuv Luitemaa looduskaitseala on avastamist vääriv paik. Siit leiab Eesti kõrgeimad luited, suurima rannaniidu ala, suured rabad ja väiksed allikasood ning palju muud.

Luitemaal Võiduküla endises liivakarjääris asub Eesti üks väheseid elujõulisi kõre asurkondi. Veel poole sajandi eest Lääne-Eestis ja saartel väga tavaliseks liigiks olnud kõre on tänaseks haruldus ning on võetud kõrgeima kategooria kaitse alla. Peapõhjuseks on sobivate elupaikade hävimine. Omapärase kõriseva lauluga kõre ehk juttselg-kärnkonn vajab sigimiseks madalaveelisi lompe ja elupaigaks avatud maastikke.

Seetõttu on väga tähtis Võiduküla karjäär avatuna hoida ning aeg-ajalt puunoorendikest puhastada. Kudemisveekogud tuleb hoida päikesele avatud ning kõrgest taimestikust vabad, pealetungiv roog tuleb eemaldada. Samuti võivad kõred talguliste abikätt vajada sigitiikide kohendamisel, et need ei oleks liiga madalad või liiga järsu kaldega. Seega võtame labida, reha ja võsalõikaja ühes ning lööme Eesti parimate kõretundjate juhendamisel käed külge. Ühtlasi saame kõre elu-olust veel mõndagi põnevat teada ning naudime Pärnumaa suve ja merd. Hubast peavarju pakub talgulistele vastvalminud Kollamaa puhkemaja Häädemeestel.

Talgujuht on Siim Angerpikk.
Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Lahke peavarju eest täname Kollamaa pererahvast.
Eesti-Inglise talgud (nr 1) Alam-Pedjal Kumari talgud